W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Regionalne Programy Operacyjne – stan prac i plany na przyszłość

08.12.2021

Podsumowanie wdrażania programów regionalnych 2014 – 2020 oraz rozmowy na temat kolejnej perspektywy finansowej to główne tematy spotkania przedstawicieli Komisji Europejskiej, Ministerstwa Funduszy i Polityki Regionalnej (MFiPR) i samorządów województw. Dyskusję otworzył minister Grzegorz Puda.

Minister Grzegorz Puda i dyrektor Piotr Zygadło siedzą za stołem konferencyjnym. Za nimi ścianka z logo MFiPR oraz flagi Polski i UE.

Mimo kryzysu wywołanego pandemią, wdrażanie programów regionalnych nie ucierpiało. Świadczy o tym między innymi fakt, że wykorzystaliśmy już prawie 90 procent dostępnych pieniędzy

– powiedział minister Grzegorz Puda.

Dodał, że MFiPR cały czas dba, aby każde euro z obecnej perspektywy zostało zainwestowane.

Uczestnicy spotkania rozmawiali także o planach na perspektywę finansową na lata 2021-2027. Aby realizować Umowę Partnerstwa, określającą priorytetowe obszary wsparcia, potrzebujemy programów krajowych i regionalnych, w których zostaną wyznaczone konkretne działania.

W najbliższych dniach Umowa Partnerstwa zostanie oficjalnie przekazana Komisji Europejskiej. Od tego momentu mamy 3 miesiące na przekazanie Komisji programów dla wszystkich województw

– wyjaśnił minister Puda.

W przypadku programów regionalnych, przekazanie dokumentu Komisji musi poprzedzić zawarcie z ministrem funduszy i polityki regionalnej tzw. kontraktu programowego.

Podobnie jak w latach 2014-2020, również w nowej perspektywie około 60% funduszy z polityki spójności trafi do programów realizowanych na poziomie krajowym. Pozostałe 40% otrzymają programy regionalne, zarządzane przez marszałków województw.

Podziału funduszy na programy regionalne dokonano według algorytmu opartego na obiektywnych kryteriach, między innymi na liczbie ludności i PKB na mieszkańca.

{"register":{"columns":[]}}