W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Rośnie krąg przyjaciół dostępności

24.10.2023

W ramach Partnerstwa na rzecz dostępności integrujemy przedstawicieli różnych środowisk, którzy deklarują współpracę w realizacji założeń programu Dostępność Plus. Do grona sygnatariuszy tej inicjatywy dołączyło osiem nowych podmiotów.

Grupa osób pozuje do zdjęcia. Wśród nich wiceminister Małgorzata Jarosińska-Jedynak z dokumentem w ręku.

Partnerstwo na rzecz dostępności to nasze wspólne zobowiązanie do działania na rzecz wszystkich osób o szczególnych potrzebach. Instytucje oraz firmy zrzeszone w Partnerstwie łączy odpowiedzialność społeczna i wrażliwość na drugiego człowieka. Grono to liczy już prawie 260 podmiotów z różnych branż i środowisk

– powiedziała wiceminister Małgorzata Jarosińska-Jedynak podczas uroczystości podpisania deklaracji przez kolejnych partnerów.

24 października 2023 roku do Partnerstwa na rzecz dostępności dołączyli:

  • Stowarzyszenie na rzecz Osób Upośledzonych Umysłowo lub Fizycznie Dobra Wola,
  • Otis Sp. z o.o.,
  • Utter.one,
  • Fundacja Agencja Rozwoju Infrastruktury Basenowej,
  • Fundacja na rzecz Zawsze Dostępnej Komunikacji (AAC) i Technologii Wspomagającej (AT),
  • Effimpro TechMed,
  • Kinaole,
  • Eurokreator S.C.

Instytucje oraz firmy, które przystąpiły do Partnerstwa, kierują się ideą równego traktowania. Wspólnie dążą do wyrównania szans i dostępu wszystkich obywateli do otoczenia fizycznego, społecznego, kulturalnego, rekreacji, wypoczynku, sportu, opieki zdrowotnej, edukacji, pracy, transportu oraz informacji i środków komunikacji.

Lista sygnatariuszy jest otwarta. Aby dołączyć do Partnerstwa na rzecz dostępności, wystarczy wypełnić formularz.

Podczas dzisiejszego posiedzenia zaprezentowano stan realizacji programu Dostępność Plus. Rozmawiano również na temat nowych pomysłów dotyczących wdrażania dostępności i udoskonalania już funkcjonujących inicjatyw.

Spotkania Partnerów na rzecz dostępności to doskonała okazja do wymiany doświadczeń i dobrych praktyk. Dzielenie się wiedzą różnych podmiotów, dla których wspólnym celem jest rozwijanie dostępności, daje nam – koordynatorom programu Dostępność Plus – wiele cennych informacji. Pozwala to na szersze spojrzenie na kwestię dostępności z różnych perspektyw

- dodała wiceminister.

Program Dostępność Plus to pierwsze i kompleksowe ujęcie tematyki dostępności w Polsce. Jego celem jest zapewnienie swobodnego dostępu do dóbr, usług oraz możliwości udziału w życiu społecznym i publicznym osób o szczególnych potrzebach.

Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej realizuje program od ponad pięciu lat. Jego założenia są wdrażane przez ponad 110 trwających i 155 zakończonych inicjatyw, na które przeznaczyliśmy ponad 18 mld złotych. Są to konkursy, projekty, programy, połączone z szerokim pakietem działań legislacyjnych ukierunkowanych na stworzenie ram prawnych i systemowych dla zapewniania dostępności w Polsce.

{"register":{"columns":[]}}