W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Rozmawiamy o narzędziach wsparcia rozwoju przedsiębiorczości w Wielkopolsce

19.05.2023

„Polka - wyjątkowa Europejka” – pod takim hasłem w Kępnie odbywa się kongres Wielkopolska Sercem Europejskiej Przedsiębiorczości. W debacie ”Fundusze Europejskie – kolejne szanse i Międzynarodowa Platforma Współpracy” uczestniczyła wiceminister Małgorzata Jarosińska-Jedynak.

Grupa osób na scenie. Druga od lewej wiceminister Małgorzata Jarosińska-Jedynak.

Polski rząd wynegocjował największy – spośród wszystkich państw członkowskich UE – budżet na realizację Polityki Spójności na lata 2021-2027. Łączna kwota, którą w oparciu o Umowę Partnerstwa będziemy mogli przeznaczyć na realizację projektów w całej Polsce, wynosi 76 mld euro, czyli około 350 mld zł

– powiedziała wiceminister funduszy i polityki regionalnej Małgorzata Jarosińska-Jedynak.

Wiceminister przypomniała, że władze województw mają do dyspozycji łącznie 33,5 mld euro, co jest olbrzymim wsparciem inwestycji w polskich regionach. Budżet programów regionalnych to aż 44 proc. pieniędzy z Polityki Spójności dla Polski. Fundusze Europejskie dla Wielkopolski na lata 2021-2027 to kwota ponad 2,15 mld euro.

UE wspiera potencjał kobiet

Jednym z narzędzi pomocnych w rozwoju biznesu są Fundusze Europejskie, a szczególnie program Fundusze Europejskie dla Nowoczesnej Gospodarki 2021-2027 (FENG). Program oferuje wsparcie dla przedsiębiorców - zarówno kobiet i mężczyzn

– podkreśliła wiceminister.

Oprócz FENG, również ze środków EFS Plus planowane są działania, które przyczynią się do rozwoju przedsiębiorczości kobiet. W ramach programu Fundusze Europejskie dla Rozwoju Społecznego 2021-2027 planowany jest projekt, w którym m.in. kobiety mogą ubiegać się o pożyczki na podjęcie działalności gospodarczej.

Wiceszefowa MFiPR dodała, że w Wielkopolsce kobiety będą miały możliwość wsparcia także w programie regionalnym 2021-2027. W ramach projektów powiatowych urzędów pracy udzielane będzie m.in. wsparcie w postaci bezzwrotnych dotacji na rozpoczęcie działalności gospodarczej.

Zrównoważony rozwój w małym mieście

Polski rząd, dostrzegając potrzebę wsparcia samorządów lokalnych, zapewnił środki z budżetu państwa na finansowanie wkładu krajowego. Pieniądze te mają ułatwić pozyskiwanie funduszy w ramach programu regionalnego przez beneficjentów mogących mieć trudności  z wygenerowaniem wkładu własnego w odpowiedniej wysokości.

Samorząd województwa wielkopolskiego otrzyma z budżetu państwa ponad 977 mln zł na wkład własny niezbędny do uruchomienia programu regionalnego Fundusze Europejskie  dla Wielkopolski 2021-2027

– wskazała wiceminister.

Małgorzata Jarosińska-Jedynak dodała, że jako resort odpowiedzialny za politykę regionalną, uruchamiamy różne inicjatywy dostosowane do potrzeb takich właśnie miast, jak Kępno. Przykładem może być Centrum Wsparcia Doradczego (CWD), którego celem jest wzmocnienie kompetencji gmin i powiatów do zarządzania strategicznym rozwojem lokalnym w partnerstwach społeczno-gospodarczych.

Przykładem inicjatywy CWD z Wielkopolski jest Partnerstwo na 307. Dziesięć samorządów z województwa wielkopolskiego i opolskiego zawiązało współpracę. Jej efektem jest zidentyfikowanie trzech projektów, nad którymi partnerstwo zamierza nadal pracować. Są one związane z rozbudową infrastruktury, rozwojem społeczno-kulturowym, ekologią oraz niskoemisyjnością.

{"register":{"columns":[]}}