W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Różne ścieżki transformacji miast

06.12.2023

Idea organizacji V Krajowego Forum Miejskiego stanowi odpowiedź na potrzebę budowania wielopoziomowej współpracy na rzecz zrównoważonego rozwoju miast. Stanowi również uwzględnienie rekomendacji wynikających z Agendy ONZ na rzecz zrównoważonego rozwoju i Nowej Agendy Miejskiej. Wdrożenie zapisanych tam wytycznych wymaga zintegrowanej polityki i planów dotyczących m. in. zwiększenia inkluzywności i wydajności wykorzystywania zasobów w miastach, poprawy dostępności miast czy też łagodzenia skutków i przystosowania do zmian klimatycznych.

Obrady V Krajowego Forum Miejskiego (KFM 2023), paneliści spotkania siedzą w fotelach i prowadzą dyskusję, za nimi ekran z grafiką informującą o obradach KFM

Motywem przewodnim tegorocznego Krajowego Forum Miejskiego (KFM 2023), które w dniach 6-7 grudnia odbywa się w Warszawie, są zagadnienia dotyczące zielonej transformacji miast. Głównym punktem odniesienia dla toczącej się w tym zakresie dyskusji jest, stopniowo wdrażana, Krajowa Polityka Miejska 2030.

Ideą silnie wpisującą się w zieloną transformację miast jest koncepcja zrównoważonej mobilności miejskiej. Planowanie mobilności miejskiej to jeden z celów do osiągnięcia w obszarze zmian klimatycznych i efektywności energetycznej. Tym zagadnieniom poświęcona jest dyskusja o Planach Zrównoważonej Mobilności Miejskiej (z ang. SUMP) i kluczowych wnioskach z przeprowadzonych działań pilotażowych w tym zakresie.

W ramach Krajowego Forum Miejskiego 2023 odbędzie się Dzień Informacyjny Partnerskiej Inicjatywy Miast 

Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej uruchamia trzecią z kolei  edycję projektu Partnerskiej Inicjatywy Miast, który już od wielu lat proponuje atrakcyjną formę wsparcia potrzeb rozwojowych miast oraz funkcjonalnych obszarów miejskich. Rolą inicjatywy jest podnoszenie kompetencji, wymiana wiedzy oraz doświadczeń pomiędzy uczestnikami przy udziale ekspertów tematycznych oraz wypracowanie na tej podstawie pomysłów i rozwiązań na potrzeby lokalne. Partnerem strategicznym MFiPR przy realizacji tegorocznej edycji projektu (PIM3) jest Bank Światowy.

Szczegółowe informacje oraz dokumenty dotyczące naboru znajdują się pod linkiem PIM 2024-2026.

Z uwagi na bardzo duże zainteresowanie udziałem w Dniu Informacyjnym Partnerskiej Inicjatywy Miast, 7 grudnia br. od godz. 10.30 dostępny będzie link do transmisji online TUTAJ.
 

{"register":{"columns":[]}}