W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Rzeszowskie Piwnice – interaktywna instytucja kultury

29.12.2021

Już od 3 stycznia 2022 roku mieszkańcy Rzeszowa i turyści będą mogli poznać sekrety historii Rzeszowa w multimedialnej formie. Na zwiedzających czeka mnóstwo atrakcji. Podziemna Trasa Turystyczna „Rzeszowskie Piwnice” to unikatowy kompleks podziemnych piwnic i korytarzy, tworzący jedną z największych atrakcji Rzeszowa. Sieć podziemnych korytarzy, budowana latami przez mieszkańców Rzeszowa, służyła im jako sklepy, magazyny, zakłady produkcyjne, wreszcie – w czasie wojen i kataklizmów – jako schronienie. Dziś te tajemnicze, a zarazem pięknie odrestaurowane i wzbogacone o ekspozycję historyczną, piwnice świadczą o zaradności, pomysłowości i przedsiębiorczości dawnych obywateli Rzeszowa.

zwiedzający oglądają jedną z prezentacji

W 2016 roku, w ramach budżetu obywatelskiego, zgłosiłem pomysł wzbogacenia trasy podziemnej o rozwiązania interaktywne, uatrakcyjniające zwiedzanie, ułatwiające poznawanie historii Rzeszowa. Bardzo się cieszę, że po 5 latach, ten projekt kończy się tak spektakularnie

– powiedział Konrad Fijołek, prezydent Rzeszowa, podczas uroczystego podsumowania projektu „Rzeszowskie Piwnice- interaktywna instytucja kultury”.

Chciałabym podziękować za realizację tej ważnej dla Rzeszowa inwestycji. Mam również swoją historię związaną z tym zadaniem. Rozpoczęła się, kiedy realizowaliśmy jeszcze Zintegrowany Program Operacyjny Rozwoju Regionalnego, w perspektywie 2004-2006. Wtedy, jeszcze jako pracownik Urzędu Wojewódzkiego, miałam możliwość realizacji projektu związanego z podziemiami. Później miałam możliwość kontynuować go jako pracownik Urzędu Marszałkowskiego. Dziś jako przedstawiciel Ministerstwa Funduszy i Polityki Regionalnej mogę powiedzieć, że fundusze europejskie, które są tworzone , kreowane w naszym resorcie mają wkład w Rzeszów, w Rzeszowskie Piwnice, w tę strefę kultury oraz w rozwój regionalny

– mówiła Małgorzata Jarosińska-Jedynak, wiceminister funduszy i polityki regionalnej.

W środowej uroczystości wzięli udział m.in. także wojewoda Ewa Leniart oraz byli prezydenci Rzeszowa: Tadeusz Ferenc, Mieczysław Janowski i Andrzej Szlachta.

Rzeszów jest w ciągłym rozwoju i dowodem tego jest również rozwój tejże trasy. Wspominam spotkanie z panią Marią, żoną Lecha Kaczyńskiego. Kiedy tu chodziliśmy, po tych piwnicach, umawialiśmy się na kolejne spotkanie. Niestety nieszczęście, które spotkało Polskę, spotkało pana prezydenta i jego żonę spowodowało, że to spotkanie nie mogło dojść do skutku. Wspomnę, że początkowo budową tej trasy zajmował się Miejski Zarząd Budynków Mieszkalnych. Ja pełniąc obowiązki dyrektora MZBM czołgałem się tu z moimi współpracownikami i wynosiłem piach i ziemię w wiaderkach. Taki był początek. Chciałbym życzyć, aby trasa się rozwijała, żeby jej przebieg dosięgnął kościoła Farnego. Życzę, by Rzeszów szedł do przodu, by był zaliczany do najlepszych miast w Polsce, Europie, w świecie

– powiedział Tadeusz Ferenc.

Rzeszowskie Piwnice otrzymały wsparcie w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko na lata 2014-2020. Wartość całkowita projektu ponad 18 mln zł, dofinansowanie UE ponad 12 mln zł. W ramach projektu zakupiono sprzęt i wyposażenie, które pozwoliło na stworzenie nowej odsłony dotychczasowej Podziemnej Trasy Turystycznej jako interaktywnej instytucji kultury, łączącej aspekty historyczne z nowoczesnymi technikami i metodami ukazania wielowątkowej historii Rzeszowa w szerszej niż dotąd perspektywie.

{"register":{"columns":[]}}