W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

S8 - węzeł Porosły otwarty dla kierowców

30.12.2020

Od dziś z Białegostoku w stronę Warszawy będzie można wyjechać szybciej i bezpieczniej. Węzeł Porosły został oddany do użytku i dzięki temu trasa S8 w stronę Warszawy połączy się z Trasą Generalską (północną obwodnicą Białegostoku) oraz Trasą Niepodległości (zachodnią obwodnicą miasta).

samochody jadące nowym węzłem drogowym Porosły

Zakończyła się też realizacja wszystkich projektów drogowych finansowanych z Funduszy Europejskich w ramach Programu Polska Wschodnia na lata 2014-2020.

Przybliżamy stolice województw mazowieckiego i podlaskiego. Dzięki dziś oddanej inwestycji kierowcy pojadą szybciej z Białegostoku do Warszawy. Budowa węzła Porosły to jedna z najważniejszych i najdroższych inwestycji w województwie podlaskim

- powiedziała wiceminister funduszy i polityki regionalnej Małgorzata Jarosińska-Jedynak.

Całkowita wartość inwestycji to blisko 320 mln zł, z czego ponad 250 mln zł to dofinansowanie unijne z Programu Polska Wschodnia. Pozostała część pieniędzy to wkład krajowy.

Lokalizacja węzła poprawi skomunikowanie całego województwa podlaskiego z centralnymi i południowo-zachodnimi regionami, a więc w efekcie - z resztą kraju. Inwestycja połączy krajową ósemkę i drogi wojewódzkie. Dzięki węzłowi zniknie „wąskie gardło”, czyli zatłoczony i często „blokowany” przez tiry odcinek Białystok-Porosły.

W ramach inwestycji powstały dwa dwupoziomowe skrzyżowania, dwa wiadukty nad torami w ciągu przebudowanej drogi krajowej nr 8 i drogi wojewódzkiej nr 676, ścieżki rowerowe, zatoki autobusowe, chodniki dla pieszych i oświetlenie. Powstały też drogi serwisowe.

Po Polsce Wschodniej nowymi i bezpiecznymi drogami

Białostocka inwestycja jest jedną z siedmiu realizowanych w województwie podlaskim z dofinansowaniem z Funduszy Europejskich.

Inwestycje w nowoczesną i spójną infrastrukturę drogową to jeden z priorytetów Programu Polska Wschodnia. Na ten cel przeznaczyliśmy blisko 2 mld zł

- podkreśliła wiceminister Małgorzata Jarosińska-Jedynak oraz dodała

Inwestycje poprawiają połączenia pomiędzy miastami wojewódzkimi Polski Wschodniej i ośrodkami gospodarczymi. Ułatwiają dojazd do głównych rynków pracy i usług publicznych w regionach. Nowoczesna infrastruktura to także poprawa bezpieczeństwa ruchu drogowego.

Dzięki inwestycjom coraz łatwiej podróżuje się po Polsce Wschodniej. Wygodne połączenia pomagają firmom działającym w regionie skrócić czas dotarcia do klientów, umożliwiają ich dalszy rozwój na rynku polskim i międzynarodowym i zachęcają do inwestycji.

Przykładowe inwestycje dofinansowane z Programu Polska Wschodnia

  • w województwie podlaskim: powstał węzeł Porosły, usprawniający ruch na drodze krajowej nr 8 - wylotowej z Białegostoku w kierunku Warszawy,
  • w województwie warmińsko-mazurskim: w Olsztynie oddano do użytku odcinek drogi krajowej nr 51 od skrzyżowania ul. Towarowej z ul. Leonharda do węzła Wschód (S51) - kierowcom łatwiej dojechać do południowej obwodnicy miasta,
  • w województwie lubelskim: w Lublinie powstało dwupoziomowe skrzyżowanie drogi krajowej nr 82 i drogi wojewódzkiej nr 809, dzięki czemu można bezkolizyjnie wyjechać z miasta w stronę Warszawy i Zamościa,
  • w województwie świętokrzyskim: rozbudowano drogę wojewódzką 764 na odcinku: granica miasta Kielce - granica gminy Daleszyce; w ramach tego projektu zbudowano też obwodnice Sukowa i Daleszyc - łatwiej podróżować na trasie Kielce - Rzeszów,
  • w województwie podkarpackim: wybudowano nowy odcinek drogi wojewódzkiej od skrzyżowania ul. Podkarpackiej z ul. 9 Dywizji Piechoty w Rzeszowie do węzła Rzeszów Południe - to łącznik Rzeszowa z drogą ekspresową S19.
{"register":{"columns":[]}}