W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Są pieniądze unijne na przygotowanie regionalnych planów sprawiedliwej transformacji

13.05.2020

Polska dostanie na to ponad 2 miliony złotych (0,5 miliona euro) z UE. Komisja Europejska pozytywnie oceniła wniosek przygotowany przez Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej (MFiPR).

Po lewej ikonka konturów Polski, w środku grafika zakładu przemysłowego, strzałka, grafika wiatraka. Po prawej napis: Polska wywalczyła 2 miliony złotych z Unii Europejskiej na regionalne plany sprawiedliwej transformacji. Na dole ikonki Facebooka oraz Twittera, logotypy Funduszy Europejskich i Ministerstwa Funduszy i Polityki Regionalnej, flaga Polski.

Pieniądze będą pochodzić z Programu Wspierania Reform Strukturalnych. MFiPR złożyło wniosek 31 marca. Swoją decyzję Komisja Europejska przekazała w poniedziałek. Podobne wnioski złożyło 18 państw członkowskich UE.

Negocjacje dotyczące Funduszu Sprawiedliwej Transformacji trwają, ale już teraz wiemy, że skorzystanie z dostępnych w nim środków będzie wymagało przygotowania planów sprawiedliwej transformacji dla poszczególnych województw. Chcemy być gotowi jak najszybciej, dlatego będziemy współpracować z regionami w przy przygotowaniu takich planów i zawnioskowaliśmy do Komisji Europejskiej o wsparcie finansowe – wyjaśnia minister funduszy i polityki regionalnej Małgorzata Jarosińska-Jedynak.

Komisja Europejska zgodziła się, by te pieniądze wsparły przygotowanie planów sprawiedliwej transformacji dla trzech województw – śląskiego, wielkopolskiego i dolnośląskiego, w których znajduje się 9 obszarów wymagających transformacji. Chodzi o Katowice, Bielsko-Białą, Tychy, Rybnik, Gliwice, Bytom, Sosnowiec (wszystkie w województwie śląskim), Konin (województwo wielkopolskie) i Wałbrzych (województwo dolnośląskie). Kolejnym krokiem będzie wybór firmy doradczej, która wspólnie z MFiPR i województwami będzie pracować nad planami.

Fundusz Sprawiedliwej Transformacji to jeden z mechanizmów Europejskiego Zielonego Ładu, czyli planu działań UE na rzecz zrównoważonej gospodarki. Fundusz ma wspierać transformację regionów,  których gospodarki opierają się na wydobyciu węgla.  W ramach funduszu na lata 2021-2027 dla całej UE przewidziano 7,5 miliarda euro, z czego Polska (według propozycji KE, która jest wciąż dyskutowana) ma dostać największą część - 2 miliardy euro.