W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Są powody do dumy – przedsiębiorcza Polska Wschodnia

18.09.2019

Znamy tegorocznego lidera wspierającego rozwój startupów! To lubelska Platforma Startowa Unicorn Hub, która spośród 321 pomysłów na innowacyjny biznes zakończyła już inkubację 19 z nich! O efektach wsparcia Platform startowych, czyli zamienianiu startupowych pomysłów w rentowny model biznesowy mówił z dumą odpowiedzialny za Program Polska Wschodnia wiceminister Artur Soboń.

kamera zwrócona w stronę wiceministra Artura Sobonia, który mówi do mikrofonu

Wiceminsiter Artur Soboń spotkał się ze startupami w Lublinie.

Specjalizacje Platformy startowej "Unicorn Hub" w Lublinie to IT/ICT, smart city, transport i motoryzacja, medycyna i zdrowie publiczne. W tych dziedzinach Polska i Lubelskie mają szansę na oferowanie swoich rozwiązań na całym świecie – mówił Artur Soboń.

Nowe biznesy, które zaprezentowały się dziś w Lublinie po zakończeniu inkubacji w Platformie startowej mają możliwość uzyskania dotacji na rozwój działalności (do 1 mln zł), czyli na wejście na rynek i pierwszą sprzedaż. Platformy startowe mają duże znaczenie dla dynamicznego rozwoju w makroregionie kultury sprzyjającej rozwojowi przedsiębiorczości. Działalność startupów wywiera istotny i pozytywny wpływ na funkcjonowanie regionalnych gospodarek.

Pomysłodawcy zaprezentowali m.in.: unikatowe implanty do regulowanej stabilizacji kręgosłupa, rozbudowany system ochrony danych osobowych z funkcją monetyzacji, innowacyjny system wspierający opiekę nad osobami starszymi w oparciu o autonomiczne czujniki, narzędzie do analizy konwersacji z klientem pod względem emocji ułatwiające zarządzanie m.in. relacjami z klientami i system umożliwiający zarabianie na własnym śladzie cyfrowym.

Startupy są wartościowymi miejscami pracy zwłaszcza dla młodych osób. System sprzyjający tworzeniu atrakcyjnych miejsc pracy w Polsce Wschodniej ogranicza ucieczkę młodych talentów i zwiększa kapitał społeczny regionu.

Innowacyjny profil działalności startupów jest obarczony wysokim ryzykiem. Jednak nawet startupy, które ostatecznie nie odniosą sukcesu i zaprzestaną swojej działalności, mają pozytywny wpływ na regionalną gospodarkę, bo wzmacniają kulturę innowacyjności.

Platformy startowe to długofalowa inwestycja, która przełoży się na poprawę perspektyw rozwoju makroregionu Polski Wschodniej. Do tej pory wsparcie w ramach Platform otrzymało 440 startupów, szacujemy, że do połowy 2023 r. inkubacją zostanie objętych łącznie blisko 1500 startupów, które będą stanowiły naturalny "pas transmisyjny" innowacji do regionalnych gospodarek.

Spotkanie z przedsiębiorcami

Wiceminister Artur Soboń uczestniczył też w konferencji dla przedsiębiorstw o możliwościach wsparcie z Programu Polska Wschodnia w Lubelskim Parku Naukowo-Technologicznym. W spotkaniu "Innowacyjna firma. Wsparcie z Funduszy Europejskich dla przedsiębiorców z województwa lubelskiego" uczestniczyli przedstawiciele biznesu z województwa lubelskiego.

- Chcemy dotrzeć z informacją o możliwościach wsparcia firm wszędzie, gdzie jest to możliwe. Program Polska Wschodnia to jak szacujemy 1400 nowych miejsc pracy, szczególnie wartościowych, bardziej trwałych, bardziej atrakcyjnych w sektorach badań i rozwoju. To praca bardziej innowacyjna, lepiej płatna – zachęcał wiceminister Artur Soboń podczas spotkania informacyjnego dla firm.

W trakcie spotkania uczestnicy poznawali możliwości wsparcia dla firm z Programu Inteligentny Rozwój. To pomoc na innowacyjne przedsięwzięcia takie jak prowadzenie prac badawczo-rozwojowych, przygotowanie i wdrożenie technologii oraz fazę inwestycyjną oraz instrument STEP – Sprawdzimy Twój Eksperymentalny Pomysł na Projekt. Firmy prowadzące działalność w województwie lubelskim mogą także korzystać z wsparcia z Programu Polska Wschodnia i z Regionalnego Programu Województwa Lubelskiego. Po części prezentacyjnej zainteresowani mieli konsultacje indywidualne z ekspertami instytucji, które wdrażają Fundusze Europejskie.

Spotkanie jest organizowane we współpracy z: Polską Agencją Rozwoju Przedsiębiorczości, Bankiem Gospodarstwa Krajowego, Narodowym Centrum Badań i Rozwoju, Urzędem Marszałkowskim Województwa Lubelskiego, Lubelskim Parkiem Naukowo-Technologicznym.

{"register":{"columns":[]}}