W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Sanatorium w Górnie otrzyma środki na modernizację

10.07.2019

Minister Jerzy Kwieciński przekazał promesę na ponad 9 mln zł dotacji do wartej ponad 11 mln zł inwestycji w przebudowę pawilonu Oddziału Gruźlicy i Chorób Płuc Sanatorium w Górnie z wyposażeniem oraz budową budynku urządzeń technicznych dla gazów medycznych. Placówka specjalizuje się w specjalistycznym leczeniu gruźlicy i chorób płuc, opiece długoterminowej oraz rehabilitacji i medycyny pracy.

uczestnicy spotkania prezentują dokument potwierdzający dofinansowanie

Atutem zakładu jest specyficzna lokalizacja. Położenie na terenie leśnym i izolacja od aglomeracji miejskiej eliminuje zanieczyszczenie przemysłowe środowiska. Leczenie w specyficznym mikroklimacie o walorach zdrowotnych, zapewniają lasy sosnowe wydzielające zdrowotne olejki eteryczne drzew iglastych.

Podczas spotkania z dziennikarzami Jerzy Kwieciński przekazał dokument potwierdzający dofinasowanie staroście rzeszowskiemu Józefowi Jodłowskiemu. Wnioskującego o pomoc wojewodę podkarpackiego reprezentował dyrektor generalny Marcin Zaborniak.

Realizacja inwestycji jest niezbędna, ponieważ budynek nie spełnia wymagań przewidzianych dla podmiotu wykonującego działalność leczniczą zgodnie z rozporządzeniem Ministra Zdrowia w sprawie szczegółowych wymagań, jakim powinny odpowiadać pomieszczenia i urządzenia podmiotu wykonującego działalność leczniczą, co jest warunkiem zawarcia umów z NFZ na dofinansowanie świadczeń ze środków publicznych.

W Górnie zostanie wykonana kompleksowa przebudowa pawilonu nr 3 wybudowanego w 1945 r. jest wyeksploatowany zarówno w części budowalnej jak również instalacyjnej. W 2019 r. zostaną wykonane: roboty budowlane na parterze, piętrze i poddaszu, roboty wyburzeniowe, rozbiórkowe, murowe i częściowo wykończeniowe. Konieczna jest też przebudowa instalacji. Roboty instalacyjne zostaną rozpoczęte w 2019 r. a zakończone w 2020 r. W 2020 r. kontynuowane będą prace w zakresie robót budowlanych, sanitarnych, elektrycznych, instalacji gazów medycznych i zagospodarowania terenu. Ze względu na specjalistyczne świadczenia medyczne zakład wymaga ponadto budowy budynku gazów medycznych, które obecnie są dostarczane w butlach. Wykonane zostaną przyłącza gazów medycznych do Oddziału Gruźlicy i Chorób Płuc. Funkcjonowanie oddziału wymaga także zakupu agregatu prądotwórczego z funkcją autostartu ze względu na brak wymaganego alternatywnego źródła zasilania. Dla Oddziału Gruźlicy i Chorób Płuc zostanie zakupiony sprzęt medyczny niezbędny do funkcjonowania i wykonywania procedur medycznych.

Informacje o publikacji dokumentu
Ostatnia modyfikacja:
10.07.2019 21:01 Zbigniew Przybysz
Pierwsza publikacja:
10.07.2019 21:01 Zbigniew Przybysz