W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Scenariusze rozwoju polskiej gospodarki

01.10.2021

- Nasze spotkania traktujemy jako inspirację niezbędną do formułowania wyzwań dla Polski oraz scenariuszy rozwoju na najbliższe trzydzieści lat - powiedział wiceminister Waldemar Buda otwierając debatę ekspercką poświęconą transformacji gospodarki. To kolejne spotkanie w ramach prac nad Koncepcją Rozwoju Kraju 2050 (KRK 2050).

Na monitorze, który stoi na podłodze, zdjęcie wiceministra Waldemara Budy

Wśród globalnych zjawisk mających wpływ na przyszłość gospodarki w pierwszej kolejności wskazuje się na czwartą rewolucję przemysłową. Polega ona na coraz większej integracji świata materialnego i wirtualnego, wzroście powiązań sieciowych, coraz większym znaczeniu sztucznej inteligencji

- podkreślił wiceminister Waldemar Buda.

W przyszłości fizyczne aktywa zostaną w większości zastąpione przez produkty cyfrowe. Dzięki technologiom informacyjno-komunikacyjne producenci i konsumenci zbliżą się do siebie. Producenci będą mieli coraz lepszy obraz konsumenta i krótszą drogę dotarcia do niego. Taki kierunek transformacji pociągnie za sobą zmiany w zapotrzebowaniu na ludzką pracę i styl życia ludzi.

Przy rozważaniach na temat gospodarki istotne jest, aby brać pod uwagę jej wpływ na inne obszary, takie jak zachowanie środowiska naturalnego, czy racjonalne wykorzystanie zasobów, zarówno w tradycyjnym rozumieniu, jak i takich jak szeroko rozumiana przestrzeń

- dodał wiceminister.

Uczestnicy debaty podjęli próbę zdiagnozowania sytuacji Polski wobec trendów i wyzwań oraz wskazania możliwych rozwiązań w perspektywie 2050 r.

Czym jest Koncepcja Rozwoju Kraju 2050

Dokument KRK 2050 będzie:

  • identyfikował kluczowe światowe i krajowe trendy kształtujące przyszłość w sferze społecznej, gospodarczej, środowiskowej i przestrzennej,
  • wskazywał zestaw najważniejszych wyzwań rozwojowych, z jakimi już mierzy i mierzyć się będzie Polska,
  • formułował możliwe scenariusze rozwojowe,
  • rekomendował strategiczne wybory w ramach polityk publicznych w perspektywie roku 2050.

KRK - co przed nami

W ramach prac nad KRK 2050 odbywają się wysłuchania publiczne, którym towarzyszą debaty ekspertów. Debata „Świat, Europa i Polska” pokazała, jak skomplikowane są uwarunkowania rozwojowe Polski i jak mocno powiązani jesteśmy z Europą i ze światem globalnym.

8 października zapraszamy na dyskusję „Środowisko i zielona transformacja”.

Zachęcamy do udziału lub podzielenia się z nami swoimi przemyśleniami. Wyślij swoją opinię do nas na adres: krk@mfipr.gov.pl. W tytule mejla wpisz temat debaty. Wszystkie pomysły przeanalizujemy i postaramy się wykorzystać w pracach nad KRK 2050.

{"register":{"columns":[]}}