W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Spotkanie z ministrem rozwoju regionalnego Saksonii

07.10.2020

Thomas Schmidt, minister rozwoju regionalnego Saksonii, Kraju Związkowego Republiki Federalnej Niemiec, gościł w Ministerstwie Funduszy i Polityki Regionalnej, gdzie 7 października spotkał się z wiceministrem Waldemarem Budą. Wizyta odbyła się w ramach misji gospodarczej Saksonii w Polsce.

za flagami Polski i Niemiec stoją Thomas Schmidt, minister rozwoju regionalnego Saksonii, Kraju Związkowego Republiki Federalnej Niemiec i wiceminister Waldemar Buda

Tematami środowego spotkania były między innymi współpraca transgraniczna, w tym program Interreg Polska – Saksonia, nowe instrumenty wspierania odbudowy i transformacji strukturalnej gospodarki, czyli Next Generation EU i Fundusz Sprawiedliwej Transformacji, a także wsparcie dla innowacji i cyfryzacji z programów Inteligentny Rozwój i Polska Cyfrowa.

Doceniamy dobrą współpracę w ramach Programu Interreg Polska – Saksonia. Nasze ministerstwo oraz Ministerstwo Rozwoju Regionalnego Saksonii są instytucjami zarządzającymi tym programem. Cieszymy się, że współpraca będzie kontynuowana w nowej perspektywie finansowej. Liczymy też na szybkie uzgodnienia wspólnej alokacji, co pozwoli na uruchomienie programu już w drugiej połowie 2021 roku – powiedział Waldemar Buda, wiceminister funduszy i polityki regionalnej.

Podkreślił również, że Polska docenia nowo wprowadzone instrumenty unijne wspierające odbudowę gospodarki po kryzysie wywołanym przez pandemię, a także narzędzia umożliwiające jej transformację strukturalną. Chodzi między innymi o transformację cyfrową i energetyczną regionów górniczych. W tym obszarze Polskę i Saksonię – ze względu na transformację regionu górniczego w Łużycach – łączy wspólnota interesów.

Ponadto podczas spotkania wiceminister Buda zaakcentował też, że innowacje i cyfryzacja są jednym z priorytetów dla rządu polskiego.

W obecnej perspektywie finansowej Funduszy Europejskich efektywnie wykorzystujemy środki na ten cel. W krajowych i regionalnych programach operacyjnych to łącznie 13 miliardów euro. Chcemy kontynuować ten trend w nowej perspektywie finansowej na lata 2021-2027. Zgodnie z przewidywaniami 25 procent z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego przyznanych Polsce zostanie przeznaczonych na wsparcie innowacyjnej i inteligentnej transformacji gospodarczej – dodał wiceminister Waldemar Buda.

Zdjęcia (2)

{"register":{"columns":[]}}