W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Środowiskowe wyzwania polskich miast

27.04.2021

Dostępne, zielone, produktywne i inteligentne – takie powinny być współczesne miasta. O kierunkach ich rozwoju, zawartych w założeniach Krajowej Polityce Miejskiej (KPM), mówiła Małgorzata Jarosińska-Jedynak. Wiceminister funduszy i polityki regionalnej otworzyła warsztaty eksperckie „Środowiskowe wyzwania polskich miast – postulaty do aktualizacji Krajowej Polityki Miejskiej”.

Wiceminister Małgorzata Jarosińska-Jedynak siedzi w swoim gabinecie przed monitorem. Na blacie biurka dokumenty. Z tyłu kwiat w doniczce i flagi PL i UE.

Wszystkie miasta powinny podejmować działania niwelujące efekty zmiany klimatu, a tym samym przyczynić się do poprawy jakości życia ich mieszkańców

– mówiła Małgorzata Jarosińska-Jedynak.

Wiceminister dodała, że należy sprostać wyzwaniom środowiskowym. Jako niezbędne działania w tym obszarze Jarosińska-Jedynak wymieniła m.in. zmniejszenie emisji zanieczyszczeń, podniesienie efektywności energetycznej budynków, zwiększenie udziału zieleni czy zwiększenie odporności miast na ekstremalne zjawiska atmosferyczne.

Małgorzata Jarosińska-Jedynak przypomniała, że działania określone w KPM są zbieżne z międzynarodowymi zobowiązaniami. Przyczynią się one do realizacji celów Europejskiego Zielonego Ładu, rekomendacji i zaleceń wynikających z wdrażania Celów Zrównoważonego Rozwoju Agendy 2030 oraz zobowiązań wynikających z Agendy Miejskiej dla Unii Europejskiej.

Krajowa Polityka Miejska jest adresowana do wszystkich polskich miast. W dokumencie określono gdzie i jak możliwe jest zwiększenie efektywności działań instytucji publicznych, prywatnych i społecznych, tak, aby sprawniej osiągać cele polityki miejskiej.

Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej pracuje nad aktualizacją KPM. Powstał projekt założeń tej aktualizacji, który wskazuje przesłanki i potrzeby wprowadzenia zmian. Określa on również cele i najważniejsze zasady opracowania oraz wdrażania tego dokumentu. Aktualizacja KPM zmieni perspektywę jej funkcjonowania z 2023 na 2030 rok.

{"register":{"columns":[]}}