W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Strategia Karpacka szansą na wzmocnienie konkurencyjności regionu

14.10.2020

Strategia Karpacka ma szansę stać się piątą strategią makroregionalną Unii Europejskiej i drugą górską po strategii alpejskiej. To ważny element europejskiej współpracy terytorialnej. O postępach w pracach nad przygotowywaniem strategii rozmawiał z uczestnikami telekonferencji, zorganizowanej przez Polskie Przedstawicielstwo w UE w Brukseli, minister finansów, funduszy i polityki regionalnej Tadeusz Kościński.

Minister Kościński, minister Buda, i dyrektor Kusina siedzą przy stole, na którym stoją komputery, za nimi stoi flaga Polska i UE

Makroregion Karpat cechuje się ogromnym kapitałem przyrodniczym, turystycznym i kulturowym. Jednocześnie zmaga się z wieloma trudnościami, które przekładają się na sytuację społeczno-ekonomiczną. Strategia Karpacka ma wzmocnić konkurencyjność i atrakcyjność regionu oraz ograniczyć odpływ mieszkańców przez podniesienie jakości ich życia. Ma się również przyczynić do dynamicznego i zrównoważonego rozwój tego obszaru  – rozpoczął minister Tadeusz Kościński.

Minister Kościński podkreślił, że Polska podjęła już wiele kroków na rzecz powstania Strategii Karpackiej. Polska zainicjowała  pracę nad projektem Strategii Karpackiej i uzyskała poparcie krajów regionu, które podpisały deklarację.  Pozwoli to na rozpoczęcie prac nad przygotowaniem makroregionalnej strategii dla Karpat na forum UE, a w dalszej perspektywie pomoże w stworzeniu konkretnych programów i projektów rozwojowych dla tych terenów.

Ze wsparciem regionów wchodzimy na kolejny etap współpracy. Aby zaplanowane działania były skuteczne, potrzebujemy wspólnej wizji, ram strategicznych i jasno zdefiniowanych celów – podkreślił minister Kościński i dodał - Korzyści z przyjęcia Strategii Karpackiej to nowy impuls dla współpracy w zakresie inwestycji i "szyte na miarę" rozwiązania dla regionu.

Aktualnie Unia Europejska ma cztery strategie makroregionalne: Strategia UE dla Regionu Morza Bałtyckiego (2009), Strategia UE dla Regionu Dunaju (2011), Strategia UE dla Regionu Adriatycko-Jońskiego (2014), Strategia UE dla Regionu Alpejskiego (2015).

W spotkaniu w formie telekonferencji uczestniczyli między innymi Stały Przedstawiciel Polski przy UE, ambasador Andrzej Sadoś, wiceminister funduszy i polityki regionalnej Waldemar Buda, marszałek województwa podkarpackiego Władysław Ortyl, Thomas Eckert ekspert z Gabinetu Komisarz Elizy Ferreiry, przedstawiciele rządów i samorządów z Rumunii, Ukrainy, Słowacji, Węgier oraz  europarlamentarzyści.