W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Strategia Karpacka. Wspólnie dla rozwoju regionu

30.09.2020

Propagowanie idei utworzenia Makroregionalnej Strategii dla Karpat to cel działalności Międzyregionalnej Grupy „Karpaty” Europejskiego Komitetu Regionów. W zdalnym posiedzeniu grupy uczestniczyła minister funduszy i polityki regionalnej Małgorzata Jarosińska-Jedynak.

Minister Małgorzata Jarosińska-Jedynak w służbowym pokoju przy biurku prowadzi zdalną rozmowę przez komputer

Karpaty zasługują na większe wsparcie i nową szansę. Potrzebujemy wspólnej wizji, ram strategicznych i jasno zdefiniowanych celów dla współpracy karpackiej – mówiła minister.

Małgorzata Jarosińska-Jedynak przybliżyła działania na rzecz powstania Strategii Karpackiej na szczeblu rządowym. Szefowa MFiPR przypomniała, że we wrześniu minęły dwa lata od podpisania Deklaracji Karpackiej w Krynicy. Wtedy przedstawiciele rządów Słowacji, Węgier, Ukrainy i Polski oficjalnie rozpoczęli starania o przyjęcie strategii na szczeblu unijnym. Po tym wydarzeniu Polska przygotowała Karpacką Mapę Drogową, która nadała strukturę dalszym działaniom.

Ostatnim krokiem milowym w działaniach na szczeblu rządowym było inauguracyjne posiedzenie Rady Karpackiej – Carpathian Executive Board – przeprowadzone w lutym tego roku. Sygnatariusze deklaracji oraz przedstawiciele Rumunii, Serbii i Mołdawii postawili sobie wspólny cel wniesienia inicjatywy do agendy europejskiej.

Minister Małgorzata Jarosińska-Jedynak przypomniała, że strategie makroregionalne nie dysponują dedykowanymi źródłami finansowania, ich zamierzenia są wdrażane w ramach polityki spójności i innych funduszy.

W perspektywie finansowej na lata 2021-2027 potrzebne jest ściślejsze powiązanie Strategii Morza Bałtyckiego oraz przyszłej Strategii dla Karpat z funduszami UE. Postulat ten znalazł się w polskim projekcie Umowy Partnerstwa na lata 2021-2027. Zachęcam, by znalazł się także w nowych Umowach Partnerstwa innych krajów karpackich – akcentowała minister funduszy i polityki regionalnej.

Grupa Karpaty w obecnej kadencji zrzesza członków Europejskiego Komitetu Regionów z Czech, Polski, Rumunii, Słowacji i Węgier. Spotkania odbywają się co najmniej dwa razy w roku, przy okazji sesji plenarnej.

{"register":{"columns":[]}}