W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Strategia rozwoju krok po kroku – podręcznik dla gmin

01.02.2021

Eksperci na zlecenie Ministerstwa Funduszy i Polityki Regionalnej przygotowali poradnik dla lokalnych samorządów. Ułatwi on opracowanie strategii rozwoju gminy. To dokument, który jest potrzebny do skutecznego zarządzania gminą i pozyskiwania środków na inwestycje.

Grafika przedstawia różne krajobrazy, pocięte na prostokąty. Obok napis: Strategia rozwoju gminy krok po kroku. Na dole logo Ministerstwa Funduszy i Polityki Regionalnej

Strategia rozwoju gminy powinna wskazywać kierunki rozwoju społecznego, gospodarczego i przestrzennego. Pełni także rolę włączającą społeczność lokalną w sprawy gminy, na przykład poprzez proces konsultacji czy oceny działań samorządowców

– wyjaśniła wiceminister funduszy i polityki regionalnej Małgorzata Jarosińska-Jedynak.

Podręcznik Ministerstwa Funduszy i Polityki Regionalnej opisuje krok po kroku cały proces przygotowania dokumentu. Określa wszystkie etapy pracy nad strategią oraz charakterystykę jej poszczególnych elementów zdefiniowanych w ustawie.

Opracowanie zawiera wskazówki dotyczące między innymi zagospodarowania przestrzennego modelu struktury funkcjonalno-przestrzennej gminy oraz praktyczne porady przygotowane w oparciu o wiedzę ekspercką i na bazie dobrych praktyk.

Oddajemy w ręce samorządowców praktyczny poradnik, który pomoże opracować nową, zintegrowaną strategię rozwoju gminy –

podkreśliła wiceminister Jarosińska-Jedynak.

Przygotowanie dokumentu nie jest obligatoryjne, ale z pewnością umożliwi sprawne kierowanie gminą.

Dlatego zachęcamy wszystkich samorządowców, mieszkańców i przedsiębiorców do lektury naszego poradnika

- dodaje.

Strategia rozwoju gminy  ma za zadanie diagnozować najważniejsze uwarunkowania i potrzeby rozwojowe oraz potencjał gminy. Pomoże w określeniu obszarów, celów i działań polityki społeczno-ekonomicznej prowadzonej w gminie w perspektywie najbliższych lat.

Przygotowanie strategii stwarza również możliwość zaangażowania mieszkańców i innych partnerów zainteresowanych rozwojem małych ojczyzn.

Materiały

Strategia rozwoju gminy krok po kroku
{"register":{"columns":[]}}