W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Studniówka MFiPR

28.02.2020

To była połowa listopada, nie pachniało szalonym, zielonym bzem, ale na budynku przy Wspólnej 2/4 pojawiła się nowa tablica z napisem „Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej”. „Rozpoczął się nowy rozdział, lecz mimo zmiany szyldu nadal przyświeca nam ten sam cel: dążymy do zrównoważonego rozwoju Polski, napędzamy inwestycje ze wsparciem Funduszy Europejskich, rozwijamy partnerstwo publiczno-prywatne, a przy tym poprawiamy dostępność” - mówi minister funduszy i polityki regionalnej Małgorzata Jarosińska-Jedynak.

Grafika na granatowym tle biało-czerwone kontury Polski i napis #100dniMFiPR

Polska liderem wykorzystania środków unijnych

Wszędzie widzimy efekty unijnego wsparcia. Dzięki niemu Polska zmienia się nie do poznania.

Tak szeroki front inwestycyjny możliwy jest dzięki sprawnie działającemu systemowi wdrażania Funduszy Europejskich. Polska jest liderem wykorzystania środków unijnych. Od połowy listopada podpisano 3789 umów o dofinansowanie z Funduszy Europejskich. Oznacza to, że przez ostatnie 100 dni podpisywaliśmy prawie 40 umów dziennie. Wsparcie z UE dla tych inwestycji to ponad 12 miliardów złotych.

Minister Jarosińska-Jedynka przypomina również o dobrze zakończonym zeszłym roku.

450 miliardów złotych to, odnotowana na koniec 2019 roku, wartość inwestycji z unijnym dofinansowaniem. Zainwestowaliśmy już 83 proc. dostępnych funduszy na lata 2014-2020, czyli ponad 273 miliardy złotych, a prawie 41 proc., czyli ponad 135 miliardów złotych rozliczyliśmy z Komisją Europejską - podkreśla minister Jarosińska-Jedynak oraz dodaje - Do końca 2019 roku Komisja Europejska wypłaciła nam ponad 28 miliardów euro, czyli najwięcej w Unii Europejskiej. Na każde 100 euro, które Komisja Europejska wypłaciła krajom członkowskim, Polska otrzymała około 26 euro – ponad jedna czwarta wypłacanych obecnie przez KE funduszy trafia do naszego kraju.

To dzięki wsparciu z Funduszy Europejskich po polskich drogach jeździ się szybciej i bezpieczniej, a w miastach jest spokojniej i ciszej. Przez ostatnie miesiące aż pięć polskich miast - Częstochowa, Góra Kalwaria, Sanok, Bolków i Strzyżów - zyskało nowe obwodnice.

Na sto dni mamy też setną pozytywną decyzję Komisji Europejskiej dla dużych inwestycji, zatwierdzającą dofinansowanie unijne z Programu Infrastruktura i Środowisko. W Gdańsku powstanie spalania odpadów. Projekt realizowany jest w formule partnerstwa publiczno-prywatnego.

Na początku lutego mogliśmy też pochwalić się zawarciem pierwszej umowy o dofinansowanie z instrumentu „Łącząc Europę” na inwestycję Centralnego Portu Komunikacyjnego.

Zawarcie umowy o dofinansowanie poprzedziło doskonałe przygotowanie aplikacji i duże doświadczenie w wykorzystaniu pieniędzy z Instrumentu „Łącząc Europę” – zaznacza minister Jarosińska-Jedynak.

Podpisana umowa dotyczy przygotowania dokumentacji budowy 30-kilometrowego odcinka linii kolejowej od granicy polsko-czeskiej do Jastrzębia-Zdroju i dalej do istniejącej linii pomiędzy Chybiem a Żorami. Całkowita wartość projektu to ponad 14 milionów złotych, z czego połowę będą stanowiły środki CEF.

PPP to dla polskiej gospodarki „must have”

Polska ma ogromny apetyt na rozwój. Bogacimy się, więc fundusze unijne nie będą zawsze dostępne w takiej wysokości jak w obecnej perspektywie. Budżety państwa i samorządów, mimo dobrej kondycji finansów publicznych, nie są nieograniczone. To odpowiedni czas, by postawić na partnerstwo publiczno-prywatne. Organizujemy cykl szkoleń PPP w całej Polsce, podczas których zachęcamy samorządowców i przedsiębiorców do stosowanie tej formuły realizowania inwestycji i przedstawiamy korzyści PPP: brak jednorazowego wydatku, który obciążyłby budżet, wiedza i doświadczenie partnera prywatnego, a w konsekwencji wysokiej jakości usługi publiczne.

 Oferujemy kompleksowe wsparcie zarówno w przypadku projektów rządowych, jak i samorządowych. Prowadzimy także mapę zamierzeń inwestycyjnych PPP, na której znajduje się 135 projektów o wartości przekraczającej 52 miliardy złotych – mówi minister Jarosińska-Jedynak.

Udostępniamy Polskę

Program Dostępność Plus to pierwsze i kompleksowe ujęcie tematyki dostępności w Polsce.

Dostępność Plus ma się przyczynić do tego, że dostęp do przestrzeni publicznej, dóbr, usług oraz możliwość udziału w życiu społecznym i publicznym osób o szczególnych potrzebach nie będzie przywilejem a czymś powszechnym  -  zaznacza minister Jarosińska-Jedynak.

W ramach programu w ostatnim czasie ruszył Fundusz Dostępności, który obejmuje pożyczki na dostosowanie budynków użyteczności publicznej i mieszkalnych do potrzeb osób z niepełnosprawnościami, seniorów, czy rodzin z małymi dziećmi. W budżecie funduszu jest ponad 40 milionów złotych. W lutym Wspólnota Mieszkaniowa Kolberga 8 w Warszawie, jako pierwsza skorzystała z niskooprocentowanej pożyczki z Funduszu Dostępności na wyposażenie budynku w windę.

W połowie lutego ruszyła II edycja konkursu „Uczelnia dostępna”, w ramach którego uczelnie publiczne i niepubliczne mogą starać się o dofinansowanie projektów związanych z likwidowaniem barier w dostępie do kształcenia na poziomie wyższym. W pierwszej do dofinansowania zostało wybranych 85 projektów na łączną kwotę ponad 300 milionów złotych. W nowym konkursie „Uczelnia dostępna” z programu Wiedza Edukacja Rozwój mamy 150 milionów złotych na dostosowanie oferty kolejnych uczelni do potrzeb osób z niepełnosprawnościami.

Ogólnopolska akcja edukacyjna „uDOSTĘPniacze” była adresowana do uczniów szkół podstawowych z całej Polski. Projekt obejmował lekcje z zakresu dostępności, konkurs oraz praktyczne warsztaty. W grudniu zakończył się ostatni etap akcji. W 100 szkołach podstawowych w całej Polsce odbyło się prawie 600 zajęć. Wzięło w nich udział blisko 11 tysięcy uczniów.

W grudniu minister Jarosińska-Jedynak podpisała umowę na realizację projektu „Dostępna szkoła - innowacyjne rozwiązania w kreowaniu przyjaznej przestrzeni edukacyjnej z uwzględnieniem potrzeb uczniów oraz otoczenia”. Dzięki wsparciu funduszy europejskich 90 szkół podstawowych będzie mogło przeprowadzić inwestycje oraz dokonać zakupów, które zapewnią poprawę dostępności architektonicznej budynków, transportu, wyposażenia i pomocy dydaktycznych. Na ten cel przeznaczone zostanie 50 milionów złotych z programu Wiedza Edukacja Rozwój.

Twoje pieniądze – Twój wybór. OFE będą przekształcone w IKE

W lutym Sejm przyjął rządowy projekt ustawy o przekształceniu OFE w IKE, która pozwoli przekazać Polakom pieniądze zgromadzone przez nich w OFE. Chodzi o 154 mld zł.  - Bezpieczne i efektywne oszczędzanie na emeryturę na nowym indywidualnym koncie emerytalnym (IKE) lub przeniesienie środków na konto w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych (ZUS) – taki wybór będą mieli oszczędzający w otwartych funduszach emerytalnych (OFE).

Opcją domyślną będzie przejście z OFE na IKE. Stanie się to bez potrzeby wykonywania jakichkolwiek czynności przez oszczędzających. W przypadku przejścia do ZUS trzeba dostarczyć stosowną deklarację. Pieniądze przekazane z OFE do IKE, w przeciwieństwie do tych, które trafią do ZUS, będą podlegały dziedziczeniu. Środki zgromadzone w IKE będą mogły być wypłacone przez oszczędzającego (po osiągnięciu wieku emerytalnego) lub spadkobierców w całości bądź w częściach bez dodatkowych opłat czy podatków.

IKE mogą stać się dla Polaków powszechnym instrumentem oszczędzania na emeryturę. To szansa na wzmocnienie finansowego zabezpieczenia przyszłych emerytów, a jednocześnie zwiększenie oszczędności krajowych, które pomogą budować kapitał dla rozwoju i poprawiać możliwości inwestycyjne państwa – mówi minister Jarosińska-Jedynak.

Polska w centrum globalnej debaty

Mamy też międzynarodowe sukcesy. Za dwa lata Katowice staną się stolicą wszystkich miast świata za sprawą Światowego Forum Miejskiego - najważniejszej i największej konferencji poświęconej tworzeniu i realizacji polityk miejskich, którą zorganizujemy pod auspicjami UN-Habitat, agendy ONZ ds. urbanizacji i osiedli miejskich. Przygotowania do tej imprezy rozpoczęliśmy już w zeszłym roku, a w połowie lutego 2020 roku intensywnie promowaliśmy Polskę i Katowice podczas 10. edycji Światowego Forum Miejskiego w Abu Zabi. Nasz narodowy pawilon cieszył się ogromnym zainteresowaniem. Prezentowaliśmy tam polskie innowacje, nasze podejście do rozwoju miast i sprawiedliwej transformacji – zmian, które dają szansę na zrównoważony rozwój.

Katowice to wyjątkowe polskie miasto, gdzie przemysłowa historia i poprzemysłowa architektura łączą się z aspiracjami do bycia centrum kultury i biznesu. Dostaliśmy szansę, by opowiedzieć światu historię Katowic i ją wykorzystamy. Podczas 11. edycji Światowego Forum Miejskiego pokażemy transformację, jaką stolica Śląska przeszła w ostatnich kilkudziesięciu latach – mówi minister Małgorzata Jarosińska-Jedynak oraz dodaje - Warto zaznaczyć, że po raz pierwszy Światowe Forum Miejskie, odbędzie się w Europie Środkowo-Wschodniej.

Strategia Karpacka lokomotywą rozwoju regionu

Niespełna tydzień temu zainaugurowaliśmy posiedzenie Karpackiej Rady Wykonawczej, która ma ułatwić spójne i efektywne prowadzenie dalszych prac nad projektem Strategii Karpackiej.

Wzmocnienie konkurencyjności i atrakcyjności regionu, ograniczenie odpływu mieszkańców poprzez podniesienie jakości życia na obszarze Karpat, dynamiczny i zrównoważony rozwój tego obszaru to główne cele Strategii Karpackiej. Strategia Karpacka może także znacząco przyczynić się do poprawy bezpieczeństwa na wschodniej granicy UE – wymienia minister Jarosińska-Jedynak.

To tylko niektóre nasze osiągnięcia z ostatnich 100 dni. Nadal będziemy realizować model zrównoważonego rozwoju i wzmacniać aktywność inwestycyjną, dążąc do osiągnięcia wyższego tempa wzrostu gospodarczego.

{"register":{"columns":[]}}