W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Tarnów ma pieniądze na rozwój

28.04.2022

Minister Grzegorz Puda podpisał umowę o dofinansowanie inwestycji w ramach projektu Tarnów „Nowe Spojrzenie”. 15 mln zł z Programu Rozwój Lokalny pochodzi z Norweskiego Mechanizmu Finansowego. W ciągu 2 lat miasto zrealizuje kompleksowy program rozwoju, który odblokuje i wzmocni lokalny potencjał Tarnowa oraz włączy i zaangażuje mieszkańców w procesy rozwojowe.

napis na grafice: 15 mln zł na rozwój Tarnowa z Norweskiego Mechanizmu Finansowego

Środki pochodzące z dotacji miasto wykorzysta między innymi na:

  • adaptację budynku na Tarnowskie Centrum Dialogu,
  • adaptację przestrzeni na Pasaż Odkryć (przestrzeń edukacyjna),
  • nasadzenia dużej zieleni.

Korzyści z umowy dofinansowującej rozwój to przede wszystkim:

  • podniesienie atrakcyjności miasta jako miejsca do zamieszkania – działania zmierzające do zwiększenia różnorodności oferty edukacji wyższej oraz nowoczesnych form przekazu wiedzy;
  • atrakcyjna przestrzeń publiczna, szeroka paleta usług publicznych – zachęta do odwiedzania, ale także do zamieszkania w mieście;
  • zwiększenie stopnia przedsiębiorczości samych mieszkańców Tarnowa, szczególnie osób młodych;
  • wytworzenie silnego „poczucia lokalności” przy wyborach konsumenckich mieszkańców miasta – projekt stawia sobie na celu stworzenie mechanizmów promocji oferty lokalnych firm wśród mieszkańców oraz opracowanie mechanizmów współpracy lokalnych firm.

Kompleksowy program rozwoju jest fundamentem pod przyszłe działania oparte na wewnętrznych potencjałach miasta.

Inwestycje będą realizowane w partnerstwie z Państwową Wyższą Szkołą Zawodową w Tarnowie, Stowarzyszeniem „Made in Tarnów”, Fundacją „Edumocni”, Komitetem Opieki nad Zabytkami Kultury Żydowskiej w Tarnowie, Izbą Przemysłowo-Handlową w Tarnowie, Stowarzyszeniem Restauracji w Tarnowie, Fundacją „Auxilium”, Polskim Forum Klimatycznym.

Fundusze norweskie i EOG

Norweski Mechanizm Finansowy i Mechanizm Finansowy Europejskiego Obszaru Gospodarczego (czyli tzw. Fundusze norweskie) są formą bezzwrotnej pomocy zagranicznej przyznanej przez Islandię, Liechtenstein i Norwegię kilkunastu państwom Europy Środkowej i Południowej oraz krajom bałtyckim.

Pieniądze na rozwój polskich miast pochodzą ze specjalnej puli środków, które Norwegia, Islandia i Liechtenstein przyznały kilkunastu państwom Europy Środkowej i Południowej oraz krajom bałtyckim. W zamian za to te trzy kraje mają dostęp do rynku wewnętrznego Unii Europejskiej mimo, że nie są jej członkami.

Polska już po raz trzeci będzie korzystać z tych środków. Do dyspozycji na lata 2014-2021 mamy 809 mln euro. Umowa na realizację Programu „Rozwój lokalny" opiewa na sumę - 117,6 milionów, z czego 15 proc. tej kwoty, czyli 17,6 mln euro to wkład krajowy.

{"register":{"columns":[]}}