W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Top 10 Ministerstwa Funduszy i Polityki Regionalnej w 2019 roku

02.01.2020

Przed nami 366 dni 2020 roku, które – zgodnie z noworocznymi postanowieniami – zamierzamy spędzić bardzo pracowicie, ale zanim to nastąpi, chcemy podsumować najważniejsze wydarzenia z 365 dni roku 2019. Zapraszamy na krótką podróż w czasie.

Grafika z tekstem top 10, Ministerstwa Funduszy i Polityki Regionalnej 2019.

Polska liderem w wykorzystywaniu funduszy UE

Polska jest liderem w inwestowaniu funduszy unijnych. Rok 2019 kończy się z ponad 80-procentowym wykorzystaniem puli środków dostępnych w obecnej perspektywie finansowej UE, a z unijnym dofinansowaniem jest realizowanych ponad 57 tysięcy inwestycji o łącznej wartości przekraczającej 439 miliardów złotych. W tej kwocie udział funduszy europejskich to 267 miliardów złotych.

Na co zostały przeznaczone pieniądze? Między innymi na projekty infrastrukturalne i ochronę środowiska: budowę miejskich punktów selektywnej zbiórki odpadów w Bydgoszczy, budowę autostrady A1 na odcinku Pyrzowice–Częstochowa, modernizację linii kolejowej na trasie Wrocław–Poznań czy rewitalizację Bazyliki Mariackiej w Gdańsku. Na programy regionalne dla województw i dla Polski Wschodniej, w tym platformy startowe, czyli program wsparcia dla start-upów oraz rozbudowę sieci miejskich trolejbusów w Lublinie. Na projekty wspierające rozwój cyfrowy: udostępnianie zasobów Biblioteki Kórnickiej PAN czy powstanie Centrum Mistrzostwa Informatycznego, które wspiera uzdolnione dzieci, a także na projekty edukacyjne, między innymi aktywizację zawodową ponad pół miliona młodych Polaków czy konkurs „Uczelnia dostępna” dla szkół wyższych niwelujących bariery w dostępie do kształcenia.

Programy UE na lata 2007-2013 rozliczone co do grosza

W 2019 roku z powodzeniem zakończyliśmy rozliczanie funduszy unijnych z lat 2007-2013. Regionalny program operacyjny dla województwa mazowieckiego był ostatnim programem z tej perspektywy finansowej, który rozliczyliśmy. W ten sposób w marcu zakończyła się realizacja wszystkich zobowiązań wynikających z wykorzystywania funduszy unijnych przyznanych Polsce w poprzedniej perspektywie finansowej na lata 2007-2013.

Założenia umowy partnerstwa opracowane

W maju rozpoczął się nieformalny dialog z Komisją Europejską. Przez pięć tygodni odbywały się spotkania, które miały na celu wstępne uzgodnienie, na co będziemy mogli przeznaczyć fundusze w latach 2021-2027. W ten sposób powstał dokument „Założenia Umowy Partnerstwa”, który przekazaliśmy do konsultacji społecznych.

Dostępność stała się prawem

Ustawa o dostępności to dokument, którego celem jest poprawianie jakości życia osób z niepełnosprawnościami, seniorów i wszystkich mających szczególne potrzeby, po to aby zapewnić im pełny dostęp do życia społecznego. Na mocy ustawy powstają konkretne narzędzia, takie jak Fundusz Dostępności. Dzięki nim przestrzeń publiczna w Polsce staje się bardziej przyjazna. Ustawa opracowana przez MFiPR został przyjęta przez sejm w lipcu.

Koniec użytkowania wieczystego

Grunt to własność, dlatego w zamian za 20 opłat rocznych z możliwością korzystnej bonifikaty 2,5 miliona użytkowników wieczystych stało się właścicielami udziałów w gruncie pod swoimi mieszkaniami. Było to możliwe dzięki likwidacji użytkowania wieczystego.

Mosty dla Regionów – 20 pozytywnych opinii

Program Mosty dla Regionów to 2,3 miliarda złotych na najpotrzebniejsze przeprawy na drogach lokalnych. Za te pieniądze najpierw zostanie sfinansowanych 80 procent kosztów przygotowania dokumentacji. Po jego ogłoszeniu Ministerstwo wytypowało 21 przepraw, ale program ma charakter otwarty – propozycje projektów mogły zgłaszać wszystkie samorządy, które złożyły 75 wniosków. Do tej pory pozytywne opinie zostały przyznane na realizację 20 projektów.

Katowice stolicą świata

Stolica Śląska to pierwsze miasto w Europie Środkowej, które zostanie gospodarzem Światowego Forum Miejskiego – jednego z największych wydarzeń organizowanych przez Organizację Narodów Zjednoczonych. ONZ doceniła Polskę również za sprawą przyjęcia do Rady Rządowej UN Global Compact, czyli inicjatywy ONZ, w ramach której 10 tysięcy firm z całego świata działa na rzecz zrównoważonego rozwoju.

Partnerstwo publiczno-prywatne coraz popularniejsze

Obecnie w ramach partnerstwa publiczno-prywatnego jest realizowanych w Polsce 38 postępowań, a w ostatniej dekadzie takich umów było łącznie 137. PPP to coraz popularniejsza forma finansowania usług społecznych z zakresu edukacji, ochrony zdrowia czy telekomunikacji. Dbaniem o rozwój PPP w Polsce zajmuje się między innymi powołany przez premiera pełnomocnik rządu do spraw partnerstwa publiczno-prywatnego.

OFE zmienia się w IKE

Przekształcenie OFE w IKE pozwoli przekazać Polakom pieniądze zgromadzone przez nich w otwartych funduszach emerytalnych. Chodzi o 162 miliardy złotych, które staną się prywatną własnością oszczędzających na indywidualnych kontach emerytalnych. Projekt ustawy dotyczącej przekształcenia został przyjęty przez Radę Ministrów w listopadzie, a w najbliższym czasie będzie nad nim pracował parlament.

Ruch w nieruchomościach

W 2019 rok oddano do użytku niemal 200 tysięcy nowych mieszkań. Ten dobry wynik był możliwy między innymi dzięki zmianom w prawie ułatwiającym rozwój rynku mieszkaniowego, a także rządowemu programowi Mieszkanie Plus. Teraz na różnym etapie przygotowania w programie jest ponad 120 tysięcy mieszkań. Od listopada programem, zgodnie z nowym podziałem kompetencji między resortami, zarządza Ministerstwo Rozwoju.
 

Zdjęcia (7)

{"register":{"columns":[]}}