W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Transformacja energetyczna z unijnym wsparciem

04.11.2021

Założenia nowej perspektywy finansowej Unii Europejskiej na lata 2021-2027 w obszarze efektywności energetycznej i odnawialnych źródeł energii oraz priorytety Komisji Europejskiej wynikające z tzw. Europejskiego Zielonego Ładu – były tematem wystąpienia wiceminister Małgorzaty Jarosińskiej-Jedynak podczas otwarcia konferencji „Transformacja energetyczna – kierunki zmian, możliwości realizacji”.

Minister Jarosińska-Jedynak przy mównicy, w tle telebim z nazwą konferencji

W nowej perspektywie koncentracja funduszy unijnych będzie silniejsza na operacjach zmierzających do przeciwdziałania zmianom klimatycznym, na transformację gospodarki w kierunku niskoemisyjnym, a także na rozwój gospodarki innowacyjnej

– powiedziała podczas wiceminister Małgorzata Jarosińska-Jedynak

Fundusze Europejskie na lata 2021-2027 to 72,2 miliarda euro z polityki spójności oraz 3,8 mld euro środków z Funduszu na rzecz Sprawiedliwej Transformacji. Łącznie to około 76 miliardów euro. 

Polska będzie zobowiązana przeznaczyć co najmniej 25% budżetu polityki spójności, 30% środków EFRR oraz 37% środków Funduszu Spójności na działania zmierzające do przeciwdziałania zmianom klimatycznym

– wymieniła wiceminister Jarosińska-Jedynak.

Minister podkreśliła kompleksowe znaczenie inwestycje dla szeroko rozumianego sektora energetycznego.

Znajdują one zastosowanie nie tylko w samej infrastrukturze, ale również decydują o naszej innowacyjności, poprawiają stan środowiska i kondycję zdrowotną społeczeństwa

– dodała minister Jarosińska-Jedynak

Wiceszefowa resortu funduszy i polityki regionalnej zaznaczyła, że ze środków Polityki Spójności finansowane będą dotychczasowe przedsięwzięcia w zwiększenie efektywności energetycznej w budynkach użyteczności publicznej, budownictwie wielorodzinnym oraz przedsiębiorstwach. Kontynuowane będą inwestycje w wysokosprawną kogenerację.

Dofinansowanie otrzyma też dalszy rozwój transportu niskoemisyjnego, tworzenie stref czystego ruchu oraz działania świadomościowe, których efektem będzie poprawa jakości powietrza poprzez m.in. redukcję emisji gazów cieplarnianych.

Minister podkreśliła konieczność utrzymania tempa rozwoju odnawialnych źródeł energii i inteligentnych systemów energetycznych dla transformacji energetycznej polskiej gospodarki. 

 

Konferencja „Transformacja energetyczna – kierunki zmian, możliwości realizacji” ma na celu przedstawienie kluczowych kwestii związanych z wyzwaniami w obszarze transformacji energetycznej, jakie czekają nas w najbliższych latach.

W wydarzeniu udział biorą przedstawiciele administracji rządowej, samorządów i nauki oraz reprezentanci firm, organizacji i instytucji, które w swej działalności kierują się ideą zrównoważonego rozwoju wykorzystując najnowsze osiągnięcia w dziedzinie efektywności energetycznej i odnawialnych źródeł energii. Uczestnicy dyskutują między innymi o uwarunkowaniach regulacyjnych UE, trendach technologicznych (magazynowaniu energii i wykorzystaniu wodoru), założeniach nowej perspektywy finansowej na lata 2021-2027 w obszarze EE i OZE oraz lokalnych uwarunkowaniach prawnych (uchwała antysmogowa) oraz Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków. Tematem będą możliwości finansowania programów: „Czyste Powietrze”, „Mój Prąd” i „Mój Elektryk”.

Organizatorami wydarzenia są Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Warszawie oraz Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Rzeszowie.
 

{"register":{"columns":[]}}