W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

W górach o Strategii – II Karpackie Dni Dobrosąsiedztwa

09.08.2019

Przyszłość Karpat i współpraca transgraniczna to główne tematy rozmów podczas II Karpackich Dni Dobrosąsiedztwa, które odbywają się dziś w Mucznem (województwo podkarpackie), a jutro po stronie obwodu zakarpackiego na Ukrainie. W spotkaniu biorą udział przedstawiciele rządu, organizacji pozarządowych oraz goście z zagranicy. Ministerstwo reprezentuje wiceminister Małgorzata Jarosińska-Jedynak.

Pięć osób siedzi na krzesłach, za nimi baner z nazwą wydarzenia oraz ekran z tytułem panelu dyskusyjnego.

- Chcemy, aby polskie doświadczenia związane z kształtowaniem zrównoważonego terytorialnie i  społecznie modelu wzrostu gospodarczego, które wdrażamy w ramach Strategii Odpowiedzialnego Rozwoju, stały się podstawą do twórczej dyskusji nad wzmacnianiem potencjału gospodarczego obszaru Karpat– mówiła wiceminister  Jarosińska-Jedynak podczas otwarcia konferencji.

Pierwszy panel „Jaka przyszłość dla Karpat?” dotyczył przede wszystkim Strategii Karpackiej, inwestycji i działań na szczeblu krajowym i regionalnym na rzecz zwiększania dostępności Karpat oraz barier w rozwoju transgranicznego partnerstwa.

- Zabiegamy o utworzenie strategii makroregionalnej dla obszaru Karpat, która pozwoli na bardziej optymalne wykorzystanie środków finansowych, wspierających rozwój strukturalny tego obszaru oraz zwiększających konkurencyjność i innowacyjność gospodarek regionu – podkreślała wiceminister.

Paneliści dyskutowali o zapewnieniu rozwoju dla obszaru Karpat i niwelowaniu regionalnych dysproporcji. Dotyczy to m.in. wydajności pracy, lokowania inwestycji i dostępności transportowej i infrastrukturalnej. Wiceminister Jarosińska-Jedynak zaznaczała, że zrównoważony terytorialnie rozwój Polski to jeden z podstawowych celów Strategii na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju. To w niej poświęca się szczególną uwagę potrzebom terytoriów, które nie są w stanie w pełni wykorzystywać swoich możliwości rozwojowych. Dlatego ważne jest wykorzystanie polskich doświadczeń i najlepszych praktyk dotyczących aktywizacji potencjału gospodarczego w ramach Strategii Karpackiej.

Uczestnicy rozmawiali również o Programie Współpracy Transgranicznej Polska-Białoruś-Ukraina. Zaprezentowano projekty realizowane przez instytucje województwa podkarpackiego we współpracy z sąsiadującymi obwodami ukraińskimi i białoruskimi. Dyskutowano o przyszłości Programu w kontekście nowej perspektywy unijnej  2021-2027.

W sobotę delegacja z Polski uda się do obwodu zakarpackiego, gdzie odwiedzi m.in. Użański Park Narodowy, cerkiew św. Michała we wsi Wyszka oraz wjedzie na szczyt góry Krasja. Wizycie będzie towarzyszyć zwiedzanie stoisk promocyjnych obwodu zakarpackiego.

Strategia Karpacka to projekt, którego celem jest podniesienie jakości życia mieszkańców poprzez wzmocnienie konkurencyjności i atrakcyjności regionu. Strategia umożliwi ponadto stworzenie trwałych ram współpracy krajów i regionów umożliwiających zacieśnianie kooperacji gospodarczej i naukowej. Podczas zeszłorocznego Forum Ekonomicznego w Krynicy z inicjatywy ministra Jerzego Kwiecińskiego doszło do podpisania Deklaracji Karpackiej przez przedstawicieli rządów Węgier, Słowacji, Ukrainy i Polski.

Informacje o publikacji dokumentu
Ostatnia modyfikacja:
09.08.2019 14:29 Zuzanna Orczyc-Musiałek
Pierwsza publikacja:
09.08.2019 14:08 Zuzanna Orczyc-Musiałek
{"register":{"columns":[]}}