W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

W kierunku zielonej gospodarki. Wizyta minister Jarosińskiej-Jedynak w Katowicach

27.01.2020

Spotkanie inaugurujące utworzenie Funduszu Sprawiedliwej Transformacji to najważniejszy punkt konferencji „W kierunku zielonej gospodarki”, która rozpoczęła się dzisiaj w Katowicach. W wydarzeniu uczestniczyła komisarz do spraw spójności i reform Elisa Ferreira oraz minister funduszy i polityki regionalnej Małgorzata Jarosińska-Jedynak.

Na zdjęciu od lewej stoją trzy flagi. Dalej mównica z mikrofonem, w której przemawia minister Jarosińska-Jedynak. Z prawej strony siedzą na fotelach trzy osoby. Z tyłu baner biało-zielony z napisami "w kierunku zielonej gospodarki" oraz godło województwa śląskiego.

Wizytę w Katowicach minister Jarosińska-Jedynak rozpoczęła od spotkania bilateralnego z unijną komisarz Elisą Ferreirą. Podczas rozmowy poruszono między innymi kwestie negocjacji polityki spójności, przygotowania założeń umowy partnerstwa oraz realizacji celów klimatycznych w Unii Europejskiej.

Resort funduszy i polityki regionalnej prowadzi intensywne prace nad przygotowaniem dokumentów do nowej perspektywy finansowej. Kluczowym dokumentem strategicznym na poziomie krajowym wykorzystania Funduszy Europejskich jest Umowy Partnerstwa. Przygotowanie założeń Umowy Partnerstwa poprzedziły szerokie konsultacje społeczne oraz intensywny nieformalny dialog z Komisją Europejską -  zaznaczyła minister Jarosińska-Jedynak.

Minister Jarosińska-Jedynak podziękowała komisarz Ferreirze za dostrzeżenie trudniejszej pozycji wyjściowej biedniejszych państw oraz tych z wysokim odsetkiem zatrudnionych w przemyśle związanym z emisją CO2.

Doceniamy przygotowaną przez Komisję Europejską propozycję wsparcia regionów, które muszą ponieść ogromne koszty społeczno-gospodarcze, żeby osiągnąć neutralność klimatyczną – dodała minister Jarosińska-Jedynak.

Komisarz Ferreira i minister Jarosińska-Jedynak wzięły także udział w spotkaniu inaugurującym Fundusz Sprawiedliwej Transformacji. W konferencji uczestniczyli marszałkowie, samorządowcy i potencjalni beneficjenci tego mechanizmu. Wydarzenie w Polsce jest pierwszym w Unii Europejskiej, które promuje możliwości jakie daje regionom i krajom UE Fundusz Sprawiedliwej Transformacji.

„Propozycja Komisji Europejskiej to nowe możliwości i szansa dla regionów węglowych. Polska będzie prawdopodobnie największym beneficjentem funduszu. Otrzymamy około 2 miliardy euro, czyli około 27 procent z całego budżetu Funduszu Sprawiedliwej Transformacji” - zaznaczyła minister Jarosińska-Jedynak oraz dodała – „Ta kwota to oczywiście kropla w morzu potrzeb zarówno tych polskich regionów węglowych, które dopiero rozpoczną swoją transformację, jak i tych powęglowych, które już ją rozpoczęły i wciąż borykają się z jej negatywnymi skutkami”.

Minister Jarosińska-Jedynak podkreśliła, że polski rząd dąży i podejmuje działania, które mają na celu osiągnięcie neutralności klimatycznej.

Do neutralności klimatycznej chcemy dojść w sposób bezpieczny i odpowiedzialny, z uwzględnieniem krajowych warunków społecznych i gospodarczych – podkreśliła minister Jarosińska- Jedynak

Minister dodała, że jako strona Porozumienia paryskiego zobowiązaliśmy się do osiągnięcia neutralności klimatycznej w drugiej połowie XXI wieku.

Minister Jarosińska-Jedynak wzięła również udział w panelu „Transformacja Regionów Górniczych – jak podążać za "zieloną zmianą" w sprawiedliwy sposób”.

Plany zmiany profilu gospodarczego regionów górniczych wspierane są już teraz przez specjalnie dedykowany Program dla Śląska. Obecnie program zawiera 116 przedsięwzięć, których łączna wartość szacowana jest na 62 miliardów złotych. Celem programu jest transformacja profilu gospodarczego w kierunku innowacyjnych i wysokoproduktywnych branż. Działania „Programu dla Śląska” koncentrują się między innymi na walce ze smogiem, wspieraniu działań badawczo-rozwojowych czy rozwoju elektromobilności – powiedziała minister Jarosińska-Jedynak.

Drugiego dnia konferencji wiceminister Grzegorz Puda wziął udział w panelu „Sprawiedliwa transformacja – "zielona zmiana” uczciwa wobec obywateli UE”.

Polska jest drugim największym producentem węgla w Europie. Górnictwo i energetyka węglowa mają również istotne znaczenie społeczno-gospodarcze, ponieważ zapewniają liczne miejsca pracy, a często stanowią główne źródło dochodów w regionie. Na Śląsku, gdzie nadal znajduje się większość polskich czynnych kopalni węgla głównym ryzykiem transformacji jest bezrobocie związane z zamykaniem kopalń, które według szacunków może dotknąć ponad 40 tysięcy osób – powiedział wiceminister Grzegorz Puda.

Minister dodał, że rozwiązaniem może być inwestowanie w technologie niskoemisyjne w zakładach obecnie działających, tak aby mogły prowadzić swoją działalność z poszanowaniem środowiska naturalnego. Także prowadzenie i rozwijanie energetycznych technologii przyszłości, takich jak na przykład technologie wodorowe może przyczyniać się do utrzymania miejsc pracy oraz systematycznego wzrostu ich liczby wraz z rozwojem technologii i produkcji.

Konferencja „W kierunku zielonej gospodarki” odbyła się w dniach 27-28 stycznia w Międzynarodowym Centrum Kongresowym. Wydarzenie zgromadziło międzynarodowych ekspertów z 41 regionów węglowych Unii Europejskiej, którzy rozmawiali o transformacji w kierunku zielonej gospodarki. Konferencja była okazją do wymiany poglądów i poszukiwania rozwiązań wobec najważniejszych wyzwań związanych z transformacją regionów, które pozwolą wypracować model transformacji gwarantującej łagodne przejście w kierunku bezemisyjnych form pozyskiwania energii.

 

Zdjęcia (4)

{"register":{"columns":[]}}