W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

W Lubuskiem i Zachodniopomorskiem o nowej strategii regionalnej

21.01.2019

W ramach konsultacji Krajowej Strategii Rozwoju Regionalnego 2030 odwiedziliśmy dzisiaj województwo lubuskie i zachodniopomorskie. Z samorządowcami, przedsiębiorcami oraz reprezentantami gmin i powiatów w Nowej Soli spotkała się wiceminister Andżelika Możdżanowska. W Wałczu o projekcie rozwoju regionów rozmawiała wiceminister Małgorzata Zielińska.

Projekt Krajowej Strategii Rozwoju Regionalnego 2030 (KSRR), który od grudnia 2018 r. w czasie regionalnych spotkań konsultuje Ministerstwo Inwestycji i Rozwoju, kładzie nacisk na zrównoważony rozwój całego kraju. Podstawą nowej koncepcji jest odejście od dotychczasowej polityki regionalnej, która wspierała głównie największe miasta, na rzecz gmin, powiatów oraz miast średniej wielkości.

Każdy obszar Polski ma inne potrzeby. KSRR zakłada ich precyzyjniejszą identyfikację, co w konsekwencji miałoby się przełożyć na większe zróżnicowanie unijnego wsparcia, dostosowane do odmiennych oczekiwań poszczególnych regionów.

"Możemy kupić gotowy garnitur i nawet nieźle w nim wyglądać, ale to w tym, który jest szyty na miarę, będziemy czuć się najlepiej. Podobnie jest z naszą strategią. Projektujemy ją pod indywidualne potrzeby każdego regionu" – mówiła sekretarz stanu w Ministerstwie Inwestycji i Rozwoju Andżelika Możdżanowska.

Przygotowując KSRR 2030 koncentrujemy się na głównie mniejszych, słabszych, przez lata niedostrzeganych i zaniedbanych obszarach. Na takich, o których mało kto chce dziś pamiętać albo z których masowo uciekają młodzi ludzie.

"Dlatego stawiamy przede wszystkim na Polskę lokalną. Na gminy, powiaty i małe miasteczka. W tym, szczególnie na te nadal zaniedbane i niedoinwestowane" – podkreśliła wiceminister inwestycji i rozwoju Małgorzata Zielińska.

W Zachodniopomorskiem jest jeszcze sporo takich miejsc. Obszary zagrożone trwałą marginalizacją są zlokalizowane w większej części województwa, w tym także na styku z województwem wielkopolskim i pomorskim. Jednym z takich miast jest Wałcz, ale zalicza się do nich także Szczecinek, Gryfice, Choszczno, Świdwin czy też Białogard.

Wiceminister Możdżanowska też zwróciła uwagę na niepokojącą sytuację w miastach średniej wielkości. Na panujące tam stosunkowo wysokie bezrobocie i ciągły odpływ ludności. To z kolei przekłada się na pogłębiające się w nich od lat problemy społeczno-ekonomiczne.

"W Lubuskiem jest kilka miast zagrożonych degradacją. Żagań, Międzyrzecz, Nowa Sól i Żary tracą funkcje społeczne- gospodarcze. Dlatego trzeba im pomóc. Musimy to jednak robić efektywnie i mądrze, czyli we współpracy ze wszystkimi samorządami" – mówiła wiceminister Możdżanowska.
Informacje o publikacji dokumentu
Ostatnia modyfikacja:
30.01.2019 14:48 Emilia Chmiel
Pierwsza publikacja:
30.01.2019 14:48 Emilia Chmiel
{"register":{"columns":[]}}