W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

W Nairobi o dziedzictwie Światowego Forum Miejskiego

22.11.2022

Wiceminister Małgorzata Jarosińska-Jedynak przebywała z oficjalną wizytą w Nairobi, w którym swoją siedzibę ma UN-Habitat - agenda ONZ ds. urbanizacji i osiedli miejskich. Podczas posiedzenia zarządu organizacji sekretarz stanu podsumowała wyniki 11. edycji Światowego Forum Miejskiego (WUF11), które odbyło się w czerwcu 2022 r. w Katowicach

Grup osób siedzi w sali obrad. Trwa posiedzenie. W mównicy wiceminister Małgorzata Jarosińska-Jedynak.

Światowe Forum Miejskie było ogromnym sukcesem. Świadczy o tym między innymi liczba uczestników. Ponad 22 tysiące zarejestrowanych osób, w tym blisko 11 tys. osób biorących udział w wydarzeniach na miejscu w Katowicach oraz około 6 tys. uczestników on-line. To trzeci najwyższy wynik w historii WUF

– powiedziała wiceminister funduszy i polityki regionalnej Małgorzata Jarosińska-Jedynak.

Jak dodała sekretarz stanu 11. edycja WUF była również najbardziej dostępną ze wszystkich dotychczasowych. Dostosowaliśmy infrastrukturę centrum konferencyjnego do potrzeb osób z niepełnosprawnościami. Spotkania były tłumaczone symultaniczne nie tylko na oficjalne języki ONZ, ale również polski i międzynarodowy język migowy.

Naszym celem było również uczynienie WUF11 przyjaznym dla środowiska. Obiekty, w którym odbywały się główne wydarzenia były w pełni zasilane odnawialnymi źródłami energii. Materiały, które zostały przygotowane do aranżacji przestrzeni zostały poddane recyklingowi lub oddane do dalszego użytku.

Istotnym aspektem WUF11 było zaangażowanie się ludzi młodych w dyskusję na temat kreowania rozwoju miast

– podkreśliła Małgorzata Jarosińska-Jedynak.

Trwałym dziedzictwem WUF jest ,,Plan Działań dla Miast’’. Dokument został podpisany przez 104 miasta z całej Polski, które chcą działać na rzecz zrównoważonego rozwoju swoich lokalnych społeczności. Jest on wizją transformacji miast, zgodnie z Celami Zrównoważonego Rozwoju ONZ i rekomendacjami Nowej Agendy Miejskiej.

Podczas Światowego Forum Miejskiego poruszano także problematykę związaną z wojną w Ukrainie i jej odbudową.

UN-Habitat dla Ukrainy

Jednym z punktów posiedzenia była prezentacja raportu dotyczącego zaangażowania UN-Habitat w krajach, terytoriach i obszarach dotkniętych konfliktami i katastrofami. Z raportu wynika, że rząd Ukrainy oficjalnie zwrócił się do UN-Habitat o wsparcie lokalnego i regionalnego planowania odbudowy. Stworzono ramy programowe w celu określenia możliwych interwencji UN-Habitat na poziomie krajowym i lokalnym.

Polska jest gotowa odegrać aktywną rolę w odbudowie Ukrainy. Jesteśmy również gotowi do współpracy z UN-Habitat w tym zakresie

– powiedziała wiceminister.

Możliwość wspólnych działań na rzecz przygotowania procesu odbudowy Ukrainy było również tematem rozmowy wiceszefowej MFiPR Małgorzaty Jarosińskiej-Jedynak z Maimunah Mohd Sharif,  dyrektor wykonawczą UN Habitat.

Zdjęcia (4)

{"register":{"columns":[]}}