W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

W Przemyślu powstanie nowa elektrociepłownia gazowa

31.07.2020

11 megawatów energii cieplnej i 5 megawatów energii elektrycznej to parametry nowej elektrociepłowni gazowej, która powstanie w Przemyślu. Za jej budowę odpowiada PGNiG Termika SA. Inwestycja będzie dofinansowana z Funduszy Europejskich, z Programu Infrastruktura i Środowisko.

Na zdjęciu minister Małgorzata Jarosińska-Jedynak i uczestnicy konferencji dotyczącej rozpoczęcia budowy elektrociepłowni w Przemyślu.

Koszt inwestycji wynosi 29,4 miliona złotych, z czego 5,6 miliona złotych to dofinansowanie ze środków unijnych z Programu Infrastruktura i Środowisko. Jej zakończenie jest planowane na lipiec 2021 roku.

Program Infrastruktura i Środowisko ma istotne znaczenie w rozwoju nowoczesnych instalacji produkujących w jednym procesie energię elektryczną i cieplną. Te projekty przyczyniają się do rozwoju systemów ciepłowniczych, a co za tym idzie likwidacji niskiej emisji. Na wsparcie sektora energetycznego POIiŚ przeznacza niemal 12,5 miliarda złotych – mówiła minister funduszy i polityki regionalnej Małgorzata Jarosińska-Jedynak podczas uroczystości rozpoczęcia budowy elektrociepłowni w Przemyślu.

To bardzo ważna inwestycja zarówno dla Przemyśla, jak i Grupy Kapitałowej PGNiG. Dzięki niej miasto zyska nowoczesne, efektywne źródło wytwarzania energii, które nie tylko zwiększy bezpieczeństwo energetyczne Przemyśla, lecz także przyczyni się do poprawy jakości powietrza i komfortu życia mieszkańców. Dla Grupy Kapitałowej PGNiG to krok w stronę realizacji planów związanych z rozwojem rynku ciepłowniczego. Chcemy być integratorem tego rynku, którego przyszłością są właśnie jednostki zasilane gazem ziemnym – podkreślił Jerzy Kwieciński, prezes zarządu PGNiG SA.

Podkarpacie bardziej eko

Nowa elektrociepłownia zasilana gazem będzie produkować ciepło na potrzeby miejskiego systemu ciepłowniczego i jednocześnie wytwarzać energię elektryczną. Będzie działać obok już istniejącej Ciepłowni Zasanie, która jest opalana węglem.

Latem, gdy zapotrzebowanie na ciepło jest mniejsze, energia będzie wytwarzana wyłącznie w jednostce gazowej. Pozwoli to na poprawę jakości powietrza w Przemyślu dzięki znacznemu zmniejszeniu emisji gazów cieplarnianych każdego roku. Inwestycja zapewni również poprawę bezpieczeństwa energetycznego miasta i lepsze dostosowanie przemyskich źródeł energii do coraz bardziej zaostrzających się wymogów ochrony środowiska.
 

Zdjęcia (2)