W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

W Rymanowie o efektach funduszowego pakietu antywirusowego

25.06.2020

Zakup sprzętu komputerowego do zdalnej nauki i dofinansowanie wynagrodzeń i kosztów prowadzenia działalności gospodarczej – te i inne działania pomocowe dofinansowaliśmy z funduszy europejskich. O efektach Funduszowego Pakietu Antywirusowego minister Małgorzata Jarosińska-Jedynak rozmawiała z przedsiębiorcami i samorządowcami w Rymanowie.

Minister Małgorzata Jarosińska-Jedynak mówi do mikrofonu

„Zdalna Szkoła" i „Zdalna Szkoła+” to strzał w dziesiątkę samorządowych inwestycji w czasie pandemii koronawirusa. Dofinansowanie z funduszy europejskich obejmuje 100% kosztów sprzętu i oprogramowania, a jeśli jest taka potrzeba – także mobilnego dostępu do internetu dla szkół. Zakupiony sprzęt jest przekazywany szkołom, a dalej użyczany uczniom i nauczycielom, aby umożliwić realizację zdalnych zajęć.

Minister Małgorzata Jarosińska-Jedynak przypomniała także o dofinansowaniach wynagrodzeń i kosztów prowadzenia działalności gospodarczej udzielanych ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego, które zasilają Fundusz Pracy i są dystrybuowane przez powiatowe urzędy pracy.

Na to działanie przeznaczyliśmy 2,36 miliarda złotych. Osoby prowadzące jednoosobową działalność gospodarczą, mikro, małe i średnie przedsiębiorstwa, a także organizacje pozarządowe mogą otrzymać dofinansowanie na pokrycie części kosztów prowadzenia działalności albo wynagrodzeń pracowników zatrudnionych zarówno na umowę o pracę, jak i umowy cywilno-prawne – mówiła minister Jarosińska-Jedynak.

Walka z pandemią w początkowym etapie najtrudniejsza była w domach pomocy społecznej. Regionalny Ośrodek Polityki Społecznej w Rzeszowie w ramach projektu grantowego „Lepsze jutro” udzielał wsparcia 59 domom pomocy społecznej w województwie podkarpackim. 24 miliony złotych trafiły na sfinansowanie kosztów zatrudnienia dodatkowej kadry, miejsc do odbywania kwarantanny, pomocy psychologicznej i terapeutycznej, posiłków lub zakupów żywnościowych oraz środków ochrony indywidualnej dla pracowników, personelu medycznego i pensjonariuszy, a także przeprowadzenie testów na COVID-19.

Województwo podkarpackie zdecydowało się na uruchomienie konkursu w zakresie wsparcia przedsiębiorczości osób młodych. W tych projektach będą uczestniczyły osoby w wieku 18-29 lat, które utraciły zatrudnienie w wyniku wpływu pandemii COVID-19 na rynek pracy. Osoby, które przystąpią do projektu mogą liczyć na wsparcie z zakresu udzielenia dotacji na otworzenie działalności gospodarczej i mają możliwość skorzystania ze szkoleń. Wojewódzki Urząd Pracy w Rzeszowie planuje ogłoszenie konkursu na wrzesień i na ten cel przewidział 20 milionów złotych.

Minister Jarosińska-Jedynak mówiła także o wsparciu dla placówek opieki całodobowej w ramach projektu NFZ, na kwotę 250 milionów złotych na pomoc dla placówek opieki całodobowej udzielających świadczeń w trybie stacjonarnym, oraz o pożyczkach dla podmiotów ekonomii społecznej.

Szczegółowe informacje o formach pomocy są dostępne na portalu funduszeeuropejskie.gov.pl oraz w sieci punktów informacji o funduszach europejskich 

{"register":{"columns":[]}}