W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

W Rzeszowie o dostępności w instytucjach publicznych

03.10.2023

- Dostępność to nie tylko hasło czy nazwa polityki publicznej, ale praktyczne rozwiązania, które wprowadzamy i które funkcjonują wokół nas służąc przede wszystkim osobom ze szczególnymi potrzebami – powiedziała wiceminister Małgorzata Jarosińska-Jedynak podczas konferencji Zakładu Ubezpieczeń Społecznych w Rzeszowie. Było to kolejne spotkanie regionalne poświęcone omówieniu wdrażania dostępności w instytucjach publicznych.

Wiceminister Małgorzata Jarosińska-Jedynak w mównicy z mikrofonem na tle banerów

Spotkanie w stolicy Podkarpacia było okazją do wymiany doświadczeń i dobrych praktyk w zakresie dostępności dla osób ze szczególnymi potrzebami. Przedstawiono narzędzia, które wspierają wdrażanie dostępności. Są nimi między innymi pożyczki z Funduszu Dostępności. W trakcie konferencji debatowano  także o programach i projektach realizowanych przez Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych.

Wiceminister funduszy i polityki regionalnej Małgorzata Jarosińska-Jedynak podkreśliła, że dzięki inicjatywie konferencji regionalnych  informacjami o dostępności dzielimy się w wymiarze lokalnym, angażując w dyskusję i wymianę poglądów wszystkich tych, którzy szerzą tę ideę w swoich małych ojczyznach.

Przekonanie o tym, że dostępność to nie dobro luksusowe, a prawo i cecha nowoczesnego społeczeństwa staje się coraz bardziej powszechne. To bardzo ważny aspekt społeczeństwa otwartego, wrażliwego, dbającego o wszystkich swoich obywateli

– dodała sekretarz stanu.

Takie włączające i wspólne rozumienie dostępności  upowszechniamy  od początku funkcjonowania program Dostępność Plus, czyli już od pięciu lat.

Aby zasady dostępności obowiązywały powszechnie i były stosowane w praktyce w sferze publicznej, wprowadziliśmy do porządku prawnego nowe przepisy. Kluczową rolę odgrywa tu ustawa o zapewnianiu dostępności osobom ze szczególnymi potrzebami. Zobowiązuje ona podmioty publiczne do zapewniania dostępności architektonicznej, cyfrowej i informacyjno- komunikacyjnej.   

Na mocy tej ustawy uruchomiliśmy Fundusz Dostępności, powołaliśmy Radę Dostępności, zainicjowaliśmy Partnerstwo na rzecz dostępności. Dzięki nowym przepisom ponad 2300 podmiotów wyznaczyło koordynatora ds. dostępności w samorządach i innych instytucjach. Prowadzimy też liczne szkolenia dla różnych grup zawodowych i społecznych.

Program Dostępność Plus to także konkursy i projekty z Polityki Spójności czy budżetu państwa. Na dziś w dostępność zainwestowaliśmy ponad 18 mld zł.

{"register":{"columns":[]}}