W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

W siedzibie MFiPR dyskutowano nt. Koncepcji Rozwoju Kraju 2050

19.12.2022

W połowie grudnia 2022 r. w Ministerstwie Funduszy i Polityki Regionalnej odbyły się kolejne warsztaty eksperckie służące opracowaniu Koncepcji Rozwoju Kraju 2050. Spotkanie poprowadziła zastępca dyrektora Departamentu Strategii Iga Zupok-Gierwatowska.

Przy trzech okrągłych stołach siedzą grupy ekspertów.

To były trzecie z serii warsztatów scenariuszowych dotyczące prac nad Koncepcją Rozwoju Kraju 2050 – nowatorskim, wizyjnym dokumentem, który ma tworzyć ramy dla realizacji polityk publicznych. Podobnie jak w ubiegłym tygodniu, zadaniem ekspertów – przedstawicieli resortów, regionów, biur planowania, NGO’s – była identyfikacja silnych i słaby stron, szans oraz zagrożeń w kontekście opracowanej Wizji Polski 2050. Drugim zadaniem postawionym przed uczestnikami spotkania było wskazanie rekomendacji dla polityk publicznych, koniecznych w świetle zarysowanych alternatywnych scenariuszy rozwoju otoczenia Polski w 2050 r. 

Warsztaty kończą ważny etap prac nad scenariuszami, które zgodnie z ustawą o zasadach prowadzenia polityki rozwoju, będą stanowić element KRK 2050. Uzyskane wyniki posłużą do weryfikacji zapisów wizji, wyzwań oraz przyczynią się do sformułowania rekomendacji dla polityk publicznych. Włączenie w proces szerokiego grona interesariuszy ma na celu uspołecznienie procesu przygotowania Koncepcji Rozwoju Kraju 2050 na najwcześniejszym etapie.

Prace nad przygotowaniem Koncepcji Rozwoju Kraju do 2050 roku wspierane są przez projekt pt. „Operacjonalizacja Systemu Zarządzania Rozwojem Polski. Udoskonalenie i wprowadzenie innowacyjnych i skutecznych rozwiązań do systemu społeczno-gospodarczego i przestrzennego w ramach długookresowego programowania polityki rozwoju (PL2050)”, współfinasowany ze środków Narodowego Centrum Badań i Rozwoju w ramach Strategicznego Programu Badań Naukowych i Prac Rozwojowych GOSPOSTRATEG, realizowany przez Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej, Instytutu Rozwoju Miast i Regionów oraz Instytut Ochrony Środowiska – Państwowy Instytutu Badawczy (Umowa Nr GOSPOSTRATEG-III/0032/2020-00).

{"register":{"columns":[]}}