W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

W stolicy Wielkopolski rozpoczęły się regionalne konsultacje przedsiębiorców dot. odbudowy Ukrainy

24.07.2023

Przedstawiciele firmy z różnych branż spotkali się w Poznaniu z wiceminister funduszy i polityki regionalnej Jadwigą Emilewicz oraz ekspertami z instytucji publicznych wspierających proces odbudowy Ukrainy.

Grupa osób stoi i siedzi na dużej sali

To pierwsze z serii takich spotkań. Wielkopolscy przedsiębiorcy z różnych branż mogli zapoznać się na nim z obecnymi i potencjalnymi możliwościami wsparcia polskiego biznesu w jego działalności na ukraińskim rynku. W rozmowach, oprócz pełnomocnik rządu ds. polsko-ukraińskiej współpracy rozwojowej Jadwigi Emilewicz, uczestniczyli również przedstawiciele Polskiej Agencji Inwestycji i Handlu, Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości, Banku Gospodarstwa Krajowego, Krajowej Administracji Skarbowej, Korporacji Ubezpieczeń Kredytów Eksportowych, Kostrzyńsko-Słubickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej i Grupy MTP.

Wnioski z konsultacji zostaną wykorzystane przy pracach nad Białą Księgą dot. kwestii spornych w polsko-ukraińskich relacjach gospodarczych. Natomiast samym firmom, które będą brały w nich udział, pozwolą na szerokie omówienie swoich potrzeb z instytucjami publicznymi, które są zaangażowane w proces powojennej odbudowy Ukrainy

- powiedziała wiceminister funduszy i polityki regionalnej, pełnomocnik rządu ds. polsko-ukraińskiej współpracy rozwojowej Jadwiga Emilewicz podczas spotkania w Wielkopolskim Urzędzie Wojewódzkim w Poznaniu.

Biała Księga, diagnozująca kwestie sporne we wzajemnych relacjach polsko-ukraińskich oraz sposoby ich rozwiązania, ma zostać opublikowana na przełomie sierpnia i września br.

Już ponad 2500 firm z Polski, które są zainteresowane udziałem w procesie odbudowy Ukrainy, zgłosiło się do PAIH-u. Pomimo wojny wciąż blisko 600 naszych firm działa w tym kraju. Już teraz blisko 90 proc. pomocy humanitarnej i wojskowej kierowanej na Ukrainę przechodzi przez polskie drogi, koleje i przejścia graniczne. Jestem przekonana, że po wojnie te punkty spedycyjno-logistyczne będą jeszcze bardziej eksploatowane

– dodała wiceszefowa MFiPR.

{"register":{"columns":[]}}