W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Wiceminister Adam Hamryszczak na międzynarodowej konferencji dotyczącej przyszłości trasy Via Carpatia

17.04.2019

Najważniejszym wydarzeniem spotkania ministrów ds. transportu na zamku w Łańcucie było skierowanie przez państwa-strony projektu wniosku do Komisji Europejskiej w sprawie włączenia Via Carpatia do sieci TEN-T.

Na sali przy stole siedzą uczestnicy konferencji. Po środku siedzi wiceminister Adam Hamryszczak.

Wiceminister inwestycji i rozwoju Adam Hamryszczak uczestniczył w międzynarodowej konferencji „Korzyści dla regionów wynikające z wdrażania trasy Via Carpatia”, poświęconej korzyściom dla regionów wynikających z budowy tego szlaku drogowego. W spotkaniu, które 17 kwietnia 2019 roku odbyło się na zamku w Łańcucie, oprócz strony polskiej uczestniczyli również przedstawiciele Bułgarii, Litwy, Rumunii, Słowacji, Węgier, wspierani przez ministrów ds. transportu Białorusi, Bośni i Hercegowiny, Turcji i Ukrainy, a także Czech (status obserwatora).

- Naszym wspólnym sukcesem jest uwzględnienie korytarza Via Carpatia w projekcie aneksu 1 do nowego rozporządzenia CEF 2.0 ( Connecting Europe  Facility) zaprezentowanym przez Komisje Europejska w dniu 6 czerwca 2018 roku – powiedział wiceminister inwestycji i rozwoju Adam Hamryszczak.

- Budowa drogi Via Carpatia poprawia dostępność transportową i spójność komunikacyjną, wpływa korzystnie na gospodarkę i możliwości rozwojowe oraz poprawę warunków życia obywateli – dodał wiceminister.

Najważniejszym wydarzeniem konferencji było podpisanie przez państwa-strony projektu wypracowanego wspólnie wniosku w sprawie włączenia korytarza Via Carpatia do Transeuropejskiej Sieci Transportowej TEN-T. Miałoby to nastąpić podczas rewizji tej sieci, która planowana jest na 2023 rok.

Pomysł stworzenia trasy Via Carpatia został zapoczątkowany w 2006 roku przez ówczesnego prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego. Aktualnie liczy ona ponad 7700 km i biegnie przez regiony zamieszkałe przez ponad 110 mln ludzi. Jest to kluczowy korytarz transportowy, łączący Europę Północną z Południową. Jej trasa przebiega przez Litwę, Polskę, Ukrainę, Słowację, Węgry, Rumunię, Bułgarię, Grecję i Turcję.

W Polsce szlak Via Carpatia ma przebiegać przez województwa: podlaskie, mazowieckie, lubelskie i podkarpackie po śladzie drogi ekspresowej S61, DK 8 i S19, a jego długość to około 680 km. Zakończenie budowy polskiego odcinka Via Carpatii w kategorii drogi ekspresowej planowane jest na 2025 rok.

Zdjęcia (2)

Informacje o publikacji dokumentu
Ostatnia modyfikacja:
17.04.2019 14:50 Beata Pondo
Pierwsza publikacja:
17.04.2019 14:50 Beata Pondo
{"register":{"columns":[]}}