W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Wiceminister Jarosińska-Jedynak: od ponad 4 lat z powodzeniem wdrażamy Program Dostępność Plus

03.12.2022

Program Dostępność Plus, wyzwania otwartego rynku pracy czy też rola aktywizacji zawodowej i społecznej osób z orzeczoną niepełnosprawnością to główne tematy Kongresu zorganizowanego z okazji obchodów Międzynarodowego Dnia Osób z Niepełnosprawnościami. W wydarzeniu, które odbyło się w Rzeszowie, uczestniczyła wiceminister funduszy i polityki regionalnej Małgorzata Jarosińska-Jedynak.

Siedem osób siedzi na fotelach na scenie. Druga od lewej siedzi wiceminister Małgorzata Jarosińska-Jedynak i w lewej dłoni trzyma mikrofon.

W tym roku mija 10 lat od ratyfikacji przez Polskę Konwencji o prawach osób niepełnosprawnych. Realizacja zapisów zawartych w tym dokumencie stanowi nasze zobowiązanie do zapewnienia warunków służących integracji i aktywności osób z niepełnosprawnościami w każdym aspekcie życia społecznego. W sposób szczególny i intensywny zabiegamy o to m. in. od ponad 4 lat, z powodzeniem wdrażając Program Dostępność Plus

– powiedziała wiceminister funduszy i polityki regionalnej Małgorzata Jarosińska-Jedynak na inauguracji Kongresu na Uniwersytecie Rzeszowskim.

Wiceszefowa MFiPR wzięła również udział w panelu dyskusyjnym pn. „Holistyczne spojrzenie na sferę aktywizacji zawodowej i społecznej osób z niepełnosprawnościami”. 

 Już od ponad 15 lat wspieramy realizację różnego typu projektów i inicjatyw, których celem jest wsparcie osób z niepełnosprawnościami. Dzięki przedsięwzięciom finansowanym m.in. z Europejskiego Funduszu Społecznego (EFS) przez ten czas już blisko 600 tys. osób z niepełnosprawnościami skorzystało m. in. z pomocy w poszukiwaniu zatrudnienia, włączeniu społecznym czy też różnego rodzaju działań edukacyjnych. Tylko w obszarze rynku pracy po wsparcie sięgnęło blisko 90 tys. osób z niepełnosprawnościami. Ogółem blisko 1 mln osób z niepełnosprawnościami zostało objętych inicjatywami współfinansowanymi z EFS

– podkreśliła wiceminister Małgorzata Jarosińska-Jedynak. 

Tylko na nowe rozwiązania systemowe na rzecz poprawy sytuacji społeczno-zawodowej osób z niepełnosprawnościami w programie Fundusze Europejskie dla Rozwoju Społecznego 2021-2027 zaplanowano blisko 2 mld zł

– dodała wiceszefowa MFiPR.

Podczas gali zamknięcia, która odbyła się w auli na Uniwersytecie Rzeszowskim, wiceminister Małgorzata Jarosińska-Jedynak otrzymała od organizatorów dyplom z podziękowaniami za „wspieranie aktywizacji zawodowej i społecznej osób z niepełnosprawnością”.

Organizatorem Kongresu, który odbył się przy okazji obchodów Międzynarodowego Dnia Osób z Niepełnosprawnościami, są:  Fundacja Optea, Uniwersytet Rzeszowski i portal pracy „iPRACUJZDALNIE.pl”. Wydarzeniu towarzyszył Mikołajkowy Jarmark Pracy, podczas którego przedstawiciele Warsztatów Terapii Zajęciowej, Zakładów Aktywności Zawodowej oraz innych organizacji zaprezentowali i sprzedawali swoje rękodzieła.

{"register":{"columns":[]}}