W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Większy POWER w odpowiedzi na pandemię

13.09.2021

Komisja Europejska zatwierdziła dodatkowe 73 mln euro dla Polski na zwalczanie epidemii COVID-19 i jej skutków. Zmiany dotyczą Programu Wiedza Edukacja Rozwój (POWER), który zostanie zasilony środkami ze specjalnego mechanizmu wsparcia REACT-EU.

napis na grafice dodatkowe 73 mln euro z React UE w Programie POWER na walkę z epidemią covid-19 i zwalczanie jej skutków, w tle zdjęcie pielęgniarki w maseczce, fartuchu i czepku

Dodatkowe prawie 73 mln euro umożliwi zwiększenie kompetencji ponad 76 tys. osób pracujących w systemie opieki zdrowotnej. Wsparciem objęte zostaną pielęgniarki i położne, ratownicy medyczni, opiekunowie medyczni, fizjoterapeuci, fizycy medyczni, technicy elektrokardiologii i lekarze specjaliści radioterapii onkologicznej, a także przedstawiciele innych zawodów związanych z ochroną zdrowia. Ponadto osoby wykonujące zawód medyczny zaangażowane bezpośrednio w walkę z pandemią covid-19, a więc mocno obciążone pracą w bardzo trudnych warunkach, będą mogły w sytuacjach kryzysowych otrzymać wsparcie psychologiczne – mówi Małgorzata Jarosińska-Jedynak, sekretarz stanu w Ministerstwie Funduszy i Polityki Regionalnej.

Zmieniony POWER, zasilony środkami REACT-EU pozwalającymi na efektywne zwalczanie epidemii COVID-19 i jej skutków, został zatwierdzony przez Komisję Europejską. 8 września 2021 r. Polska otrzymała formalną notyfikację decyzji Komisji Europejskiej i od tego dnia obowiązuje nowa wersja programu.

Zmiany w Programie mają na celu jeszcze skuteczniejsze przeciwdziałanie pandemii covid-19 i jej skutkom dzięki wykorzystaniu dodatkowej alokacji z instrumentu REACT-EU na wzmocnienie zasobów kadrowych systemu ochrony zdrowia oraz poprzez odpowiednie realokacje finansowe.

Nowe projekty, które zostaną realizowane dzięki zmianie programu, wpiszą się w długofalowe założenia strategiczne polityki publicznej w obszarze zdrowia. Wysoko wykwalifikowane kadry medyczne są bowiem kluczowym ogniwem w wysiłkach w zakresie przeciwdziałania wszelkim zagrożeniom epidemicznym i decydują o poziomie odporności całego systemu ochrony zdrowia.

Materiały

Na stronie POWER aktualna wersja programu i zmiany w trybie rejestruj
{"register":{"columns":[]}}