W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Wielki finał „Wielkiego Wyzwania: Energia”

16.10.2021

Rozpoczął się finał projektu „Wielkie Wyzwanie: Energia”. To wyjątkowe w skali Polski zawody technologiczne, stanowiące impuls do rozwoju polskiego sektora przydomowych elektrowni wiatrowych. Dla zespołu, który zaprezentuje zwycięski prototyp przydomowej elektrowni wiatrowej, czeka główna nagroda – 1 milion złotych. Projekt Narodowego Centrum Badań i Rozwoju realizowany jest ze wsparciem Funduszom Europejskim w ramach Programu Inteligentny Rozwój (POIR). W wydarzeniu udział wzięła wiceminister Małgorzata Jarosińska-Jedynak.

Finał „Wielkiego Wyzwania” to wydarzenie istotne nie tylko z punktu widzenia rozwoju technologii związanych z wykorzystaniem odnawialnych źródeł energii, ale jest to także ważna chwila dla unijnego Programu Inteligentny Rozwój

Wielkie Wyzwanie: Energia” zostanie rozstrzygnięte dziś, na PGE Narodowym w Warszawie. Do finału zakwalifikowało się dziesięć najlepszych ekip konstruktorskich wyłonionych podczas piątkowych (15.10) półfinałów. Ze względu na wysoki poziom techniczny zaprezentowanych rozwiązań konkurowało w nich nie 40, ale aż 51 zespołów. 
Dziś rywalizujące w finale drużyny zaprezentują działanie swoich urządzeń – prototypów zdolnych do przekształcania energii wiatru na energię elektryczną oraz jej magazynowania i oddawania w najefektywniejszy sposób.

Finał „Wielkiego Wyzwania” to wydarzenie istotne nie tylko z punktu widzenia rozwoju technologii związanych z wykorzystaniem odnawialnych źródeł energii, ale jest to także ważna chwila dla unijnego Programu Inteligentny Rozwój, z którego środków to przedsięwzięcie jest finansowane. Nikogo nie trzeba przekonywać, jak wielkie znaczenie dla środowiska naturalnego, a w konsekwencji też dla naszego zdrowia, ma dynamiczne zwiększanie wykorzystania czystych, odnawialnych źródeł energii

– mówiła podczas inauguracji wydarzenia wiceminister funduszy i polityki regionalnej Małgorzata Jarosińska-Jedynak.

Zauważalna jest potrzeba większej dostępności rozwiązań z obszaru energetyki wiatrowej, które byłyby możliwe do powszechnego, tak zwanego przydomowego zastosowania. Odpowiedzią na to zapotrzebowanie jest m.in. przedsięwzięcie „Wielkie Wyzwanie: Energia”

– dodała wiceminister Jarosińska-Jedynak.


Zespół konstruktorów, których urządzenie w sposób najbardziej skuteczny i efektywny przetworzy energię wiatru w energię elektryczną, zostanie zwycięzcą pierwszego w historii polskiego Wyzwania w konkursie Narodowego Centrum Badań i Rozwoju (NCBR). Twórcy najlepszego rozwiązania na prototyp przydomowej elektrowni wiatrowej otrzyma główną nagrodę „Wielkiego Wyzwania: Energia” w wysokości 1 miliona złotych. 
Dodatkowo spośród wszystkich półfinalistów jury, składające się ze specjalistów z różnych obszarów, wytypuje trzy projekty o największym potencjale w kategorii „wzornictwo”. Jeden spośród nominowanych uczestników, którego urządzenie uzyska największą liczbę głosów publiczności, otrzyma nagrodę specjalną w wysokości 50 tysięcy złotych. Głosowanie odbędzie się on-line w trakcie Wielkiego Finału, na stronie: wielkiewyzwanie.ncbr.gov.pl.

Wyzwanie badawcze

„Wyzwanie badawcze” to unikalna formuła wzorowana na konkursach typu Grand Challenge zapoczątkowanych w 2004 roku przez amerykańską agencję DARPA (Defense Advanced Research Projects Agency). Do udziału w konkursie zaproszono naukowców, przedsiębiorców, studentów, koła studenckie i pasjonatów technologii oraz „garażowych wynalazców”.
Celem zawodów technologicznych jest  poszukiwanie innowacji technologicznych służących rozwojowi przydomowej energetyki wiatrowej. Przed uczestnikami „Wielkiego Wyzwania: Energia” postawiono konkretny problem badawczy. Zadanie poległo na przetworzeniu w najbardziej efektywny sposób energii wiatru w energię elektryczną – z wykorzystaniem opcjonalnej możliwości magazynowania energii. 
„Wielkie Wyzwanie: Energia” ma wpłynąć na rozwój sektora przydomowych elektrowni wiatrowych w Polsce i udowodnić, że każdy z nas może wykorzystać potencjał tkwiący w energii kinetycznej wiatru, aby zbilansować swoje gospodarstwo domowe. Organizator konkursu – NCBR – stawiając takie wyzwanie pokazuje, ze możliwe jest ograniczenie smogu i redukcja emisji gazów cieplarnianych oraz zwiększenie wykorzystania Odnawialnych Źródeł Energii.

Finał odbywa się w formule hybrydowej na stadionie. Będzie transmitowany na żywo w godz. 9.30-17.00 za pośrednictwem strony: wielkiewyzwanie.ncbr.gov.pl.

{"register":{"columns":[]}}