W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Wizyta delegacji Rady Kantonów Konfederacji Szwajcarskiej w MFiPR

27.03.2023

Uruchomienie II edycji Funduszy Szwajcarskich dla Polski – to główny temat spotkania wiceminister Małgorzaty Jarosińskiej-Jedynak z Przewodniczącą Rady Kantonów Konfederacji Szwajcarskiej Brigitte Häberli-Koller.

Grupa osób w sali konferencyjnej pozuje do zdjęcia

Polska otrzyma z drugiej edycji Szwajcarsko-Polskiego Programu Współpracy (SPPW) ponad 320 mln franków szwajcarskich. W ramach kolejnego rozdania funduszy planujemy zrealizować Program Rozwoju Miast oraz Program Badań i Innowacji. Zależy nam na jak najszybszym podpisaniu umów ze stroną szwajcarską na oba programy i uruchomieniu wsparcia

– powiedziała wiceminister funduszy i polityki regionalnej Małgorzata Jarosińska-Jedynak.

Nowe programy z Funduszy Szwajcarskich

Program Rozwoju Miast będzie służył promowaniu wzrostu gospodarczego i bezpieczeństwa publicznego, dialogu społecznego oraz ochrony środowiska i klimatu, a także wzmocnieniu systemów socjalnych.

Program Badań i Innowacji przyczyni się do dalszego wzmocnienia doskonałości naukowej oraz zdolności innowacyjnych polskich jednostek badawczych, uczelni i przedsiębiorstw, ze szczególnym uwzględnieniem sektora MŚP.

Podczas spotkania oceniono potencjał współpracy z podmiotami szwajcarskimi w ramach SPPW oraz możliwości wykorzystania tego instrumentu do wspierania miast w Polsce, które są zagrożone utratą funkcji społeczno-gospodarczych. Omówiono także rezultaty wdrażania poprzedniej edycji Funduszy Szwajcarskich.

Chcemy kontynuować współpracę pomiędzy Polską a Szwajcarią. Działania w ramach naszego partnerstwa przyczyniają się do dalszego rozwoju i wzrostu konkurencyjności polskiej gospodarki

– dodała wiceminister.

Jak wykorzystujemy szwajcarskie wsparcie

W pierwszej edycji Szwajcarsko-Polskiego Programu Współpracy, realizowanej w latach 2007-2017, Polska otrzymała 489 milionów franków szwajcarskich.

Z tych pieniędzy dofinansowaliśmy 58 dużych projektów i ponad 1700 mniejszych m.in. w dziedzinie ochrony środowiska, innowacji w energetyce i działalności MŚP, poprawy infrastruktury transportowej, profilaktyki zdrowotnej. Wsparcie otrzymały podmioty sektora publicznego i prywatnego oraz organizacje pozarządowe.

Realizacja projektów z Funduszy Szwajcarskich przyniosła ważne i  korzystne zmiany dla rozwoju społeczno-gospodarczego Polski, co było szczególnie widoczne w wymiarze lokalnym

– podkreśliła Małgorzata Jarosińska-Jedynak.

Przyznano ponad 1,3 tys. dotacji dla organizacji pozarządowych, MŚP i start-upów na działania angażujące lokalne zasoby.

Duże znaczenie miały inwestycje w obszarze środowiska i efektywności energetycznej. Na obszarze województw świętokrzyskiego małopolskiego i podkarpackiego zainstalowano systemy solarne na ponad 25 tys. budynków.

Zdjęcia (3)

{"register":{"columns":[]}}