W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Walczymy o korzystne dla Polski zasady inwestowania funduszy unijnych

10.10.2019

Polski rząd negocjuje nie tylko wielkość puli unijnych funduszy dla naszego kraju, ale też sposób ich inwestowania, czyli w skrócie na co można będzie je przeznaczyć. Minister finansów, inwestycji i rozwoju Jerzy Kwieciński rozmawiał na ten temat w Brukseli z przedstawicielami instytucji unijnych. Odwiedził też współorganizowane przez Polskę wydarzenie „Europe can be more…thanks to cohesion policy”.

Minister Jerzy Kwieciński wraz z innymi uczestnikami spotkania stoi przed roll-upem, na którym napisane jest European Week of Regions and Cities. Przed ministrem stoją dziennikarze.

Rozmówcami ministra byli przedstawiciele Komisji Europejskiej i Parlamentu Europejskiego, czyli instytucji, które biorą udział w tak zwanych trilogach - kolejnym etapie prac nad rozporządzeniami dotyczącymi polityki spójności na lata 2021-2027. Minister Kwieciński spotkał się z:

•    Markiem Lemaitre,  dyrektorem generalnym w Dyrekcji Generalnej ds. Polityki Regionalnej i Miejskiej Komisji Europejskiej
•    Younousem Omarjee, Przewodniczącym komisji polityki regionalnej w Parlamencie Europejskim,
•    Krzysztofem Hetmanem, wiceprzewodniczącym tej komisji,
•    Elżbietą Rafalską, sprawozdawczynią – cieniem Grupy Europejskich Konserwatystów i Reformatorów dla projektu rozporządzenia ws. Europejskiego Funduszu Społecznego+

W negocjacjach zasad inwestowania funduszy unijnych na najbliższe lata Polsce zależy szczególnie na kilku kwestiach. To między innymi możliwość finansowania:

•    infrastruktury gazowej ze środków polityki spójności,
•    zakupu taboru kolejowego ze środków polityki spójności,
•    infrastruktury społecznej, na przykład szpitali, przedszkoli, ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego po 2020 roku.

W dwóch pierwszych sprawach, podczas prac w Radzie UE, wypracowano satysfakcjonujący Polskę kompromis. Polska chciałaby jego utrzymania.

Ważnym tematem spotkań ministra w Brukseli był także Fundusz Sprawiedliwej Transformacji. To nowe rozwiązanie, które zaproponował Parlament Europejski.

Nie znamy jeszcze wielu szczegółów, ale w największym skrócie fundusz ma wspierać działania na rzecz ograniczenia negatywnych skutków społecznych, gospodarczych i środowiskowych związanych z odejściem od węgla – mówi minister Kwieciński.

Zdaniem szefa resortów finansów oraz inwestycji i rozwoju  na fundusz powinny trafić nowe pieniądze i musi być to duża pula.

Nie powinno się wykorzystywać obecnych funduszy, wyciągać pieniędzy z Wspólnej Polityki Rolnej czy polityki spójności. Musi być to fundusz dysponujący potężnymi środkami, który pomoże 41 regionom przejść tę transformację – ocenił Kwieciński.

Polska stoi też na stanowisku, że transformacja powinna być szyta na miarę potrzeb konkretnego regionu. Fundusz Sprawiedliwej Transformacji powinien wspierać zarówno projekty miękkie, jak i infrastrukturalne i pomagać nie tylko regionom górniczym, ale też tym obszarom, gdzie węgiel nie jest już wydobywany, a które mierzą się teraz problemami strukturalnymi.

Z wizytą ministra zbiegło się w czasie inne wydarzenie, które aktualnie odbywa się w Brukseli. To Europejski Tydzień Miast i Regionów, podczas którego co roku przez kilka dni miasta i regiony UE pokazują swoje osiągnięcia i mocne strony. Wraz z partnerami z pozostałych 10 krajów, które dołączyły do Unii w 2004 roku Polska przygotowała akcję „Europe can be more…thanks to cohesion policy”

Przygotowaliśmy największą akcję promocyjną podczas Europejskiego Tygodnia Regionów i Miast. Koncepcja naszej akcji zawarta jest w jej nazwie. Pokazaliśmy, że Europa w wielu dziedzinach staje się lepsza dzięki polityce spójności – powiedziała wiceminister inwestycji i rozwoju Małgorzata Jarosińska-Jedynak.

W centrum konferencyjnym położonym w sercu Brukseli firmy, które skorzystały z funduszy UE, prezentowały swoje wynalazki. Można było zobaczyć między innymi:

•    pojazd elektryczny Triggo,
•    prototyp innowacyjnej protezy ręki sterowanej stopą,
•    symulator wieku,
•    wózek inwalidzki z druku 3D,
•    inteligentny stetoskop do domowego użytku,
•    innowacyjny system doświetlania roślin szklarniowych.

Było też stanowisko virtual reality, muzyka Fryderyka Chopina i możliwość zagrania w grę Wiedźmin, której twórcy skorzystali z funduszy unijnych.

Z kolei w budynku Komisji Europejskiej, Stałym Przedstawicielstwie Rzeczypospolitej Polskiej przy UE oraz przedstawicielstwach Cypru, Czech i Malty przy UE i biurach polskich regionów odbyły się mini wystawy fotografii.