W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Wsparcie dla innowacyjności – weź udział w wiedeokonferencji i skorzystaj

04.06.2020

Wiele firm szuka środków na inwestycje w innowacje. W czasie spowolnienia wywołanego koronawirusem warunki wsparcia takich inwestycji są korzystniejsze. Kolejne rozwiązania przygotowane przez Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej oraz Bank Gospodarstwa Krajowego (BGK) to nowe gwarancje Biznesmax z dopłatą do oprocentowania kredytu, dzięki którym dostęp do finansowania będzie większy, a utrzymanie płynności finansowej łatwiejsze. 1 czerwca ruszył nabór wniosków o premię technologiczną na korzystniejszych zasadach, wprowadzonych w ramach funduszowego pakietu antywirusowego i tarczy antykryzysowej. O tych i innych rozwiązaniach dla firm opowiedzą eksperci z Ministerstwa Funduszy i Polityki Regionalnej oraz Banku Gospodarstwa Krajowego. Bezpłatne webinarium dla przedsiębiorców na ten temat 4 czerwca br.

infografika przedstawia informacje o projekcie i zdjęcie wspinających się osób

Jednym z działań w tarczy antykryzysowej i funduszowym pakiecie antywirusowym jest wprowadzenie nowych zasad udzielania gwarancji Biznesmax. Zmiany te umożliwiają szerszy dostęp do kredytów i pozwolą zachować płynność finansową przedsiębiorstw.

Zapewnienie przedsiębiorcom szybkiego i prostego dostępu do finansowania zewnętrznego jest obecnie kluczowe dla ich przyszłości. Bardzo pomocne w realizacji wsparcia dla firm są programy gwarancyjne, w tym gwarancje finansowane ze środków Programu Inteligentny Rozwój. Zaciągnięcie kredytu obrotowego z nową gwarancją Biznesmax to najszybszy i najprostszy sposób na zapewnienie środków niezbędnych do regulowania bieżących zobowiązań - mówi Małgorzata Jarosińska-Jedynak, minister funduszy i polityki regionalnej.

Cykl „Tarcza antykryzysowa dla biznesu” to 20 spotkań on-line organizowanych przez Ministerstwo Rozwoju i Polską Agencję Rozwoju Przedsiębiorczości, poświęconych wybranym narzędziom z tarczy antykryzysowej i finansowej oraz funduszowego pakietu antywirusowego. W każdym tygodniu, eksperci z dziedzin prawa, finansów i ekonomii podzielą się z przedsiębiorcami wiedzą i praktycznymi wskazówkami na temat korzystania z rozwiązań osłonowych proponowanych firmom przez rząd.

O kredyt na innowacje technologiczne z unijnego Programu Inteligentny Rozwój (POIR) mogą ubiegać się mikro-, małe i średnie przedsiębiorstwa, które mają zdolność kredytową oraz planują wdrożyć w swojej firmie innowacyjny projekt.

Zmiany w kredycie na innowacje technologiczne pomogą firmom nie tylko przetrwać trudny czas, ale i w dłuższej perspektywie przyniosą rozwój innowacji. To przykład kompleksowego myślenia o polskich przedsiębiorcach i polskiej gospodarce - mówi wiceminister Anna Gembicka odpowiadająca za POIR w Ministerstwie Funduszy i Polityki Regionalnej.

Najważniejsze zmiany w kredycie na innowacje technologiczne

Innowacyjność w skali przedsiębiorstwa, a nie w skali kraju

Do tej pory technologia, za którą przedsiębiorca otrzymywał premię technologiczną, musiała prowadzić do wytworzenia zupełnie nowych lub znacznie ulepszonych produktów lub usług w skali Polski. Dziś ten wymóg już nie obowiązuje – wystarczy, by były to nowatorskie rozwiązania dla danego przedsiębiorstwa. Warunkiem jest wdrożenie przez firmę innowacyjnej technologii, którą przedsiębiorca kupi lub którą sam wcześniej opracował w toku prac badawczo-rozwojowych (B+R). Projekt, który zakłada jedynie nabycie nowych urządzeń lub oprogramowania, nie spełnia wymagań konkursu.

Zniesienie limitu 6 mln zł premii technologicznej

To szczególne ułatwienie dla firm, które planują duże przedsięwzięcie, w których przykładowo 70 proc. kosztów projektu to w praktyce kwota zdecydowanie większa, niż 6 mln zł. Dla nich oznacza to większą kwotę wsparcia w nowym naborze.

Więcej kosztów do sfinansowania

Od teraz premia technologiczna sfinansuje więcej wydatków przedsiębiorcy. Teraz przedsiębiorca może zapłacić z premii także koszy związane z uzyskiwaniem, walidacją i obroną patentów i innych wartości niematerialnych i prawnych. Ponadto z premii będzie można zrefundować wydatki budowlane także na przebudowę i adaptację budynków oraz koszty transportu maszyn, urządzeń i innych środków trwałych.

Jak ubiegać się o wsparcie?

W pierwszej kolejności przedsiębiorca powinien zawnioskować o kredyt technologiczny w jednym z 19 banków komercyjnych, współpracujących z BGK. Pozytywna decyzja kredytowa umożliwia złożenie elektronicznego wniosku o dofinansowanie do BGK. Na tym etapie zewnętrzni eksperci oceniają pomysł na innowację przedstawiony przez przedsiębiorcę. Jeśli ocena będzie pozytywna, BGK przyznaje promesę premii technologicznej. Przedsiębiorca podpisuje wtedy umowę kredytu technologicznego z bankiem komercyjnym, a następnie umowę z BGK o dofinansowanie projektu.

Aby otrzymać o premię technologiczną, przedsiębiorca powinien mieć pomysł na innowacyjny projekt w swojej firmie oraz zdolność kredytową. BGK ocenia pomysł na innowację i przyznaje dotację. Ocena zdolności kredytowej oraz wydanie decyzji o udzieleniu kredytu to zadanie banku komercyjnego.

Spotkanie 4 czerwca 2020 r., godz. 13:00

„Wsparcie dla innowacyjnych – utrzymanie płynności i dopłata do kredytu (gwarancje Biznesmax)” oraz „Jak sfinansować wdrożenie technologii w MŚP – kredyt na innowacje technologiczne” - na żywo od godz. 13.00 do godz. 15.00. Rozmowa o gwarancjach Biznesmax, zabezpieczeniu spłaty kredytu, finansowaniu wdrożenia technologii w MŚP oraz o kredycie na innowacje technologiczne. Eksperci: Daniel Szczechowski, naczelnik Wydziału Instrumentów Finansowych i Projektów Departamentu Programów Wsparcia Innowacji i Rozwoju w Ministerstwie Funduszy i Polityki Regionalnej; Piotr Natkański - Dyrektor ds. sprzedaży, Departament Gwarancji i Poręczeń, Bank Gospodarstwa Krajowego; Mateusz Szulc, ekspert ds. systemu wdrażania, DPE Zespół Systemu Realizacji i Procedury Odwoławczej KT, Bank Gospodarstwa Krajowego.

Przebieg konferencji

Każde spotkanie podzielone jest na trzy części. Pierwsza to indywidualne prelekcje zaproszonych ekspertów. Druga ma charakter moderowanej dyskusji, w której paneliści będą rozmawiać o zagadnieniach poruszonych w trakcie spotkania. Podczas trzeciej, ostatniej części, eksperci odpowiedzą na pytania internautów. Dodatkowo, bezpośrednio po zakończeniu każdego wydarzenia uruchomiony zostanie 3 godzinny dyżur ekspercki (tel. nr 22 101 04 01), podczas którego będzie można skorzystać z telefonicznych konsultacji.

Konferencje będą transmitowane na żywo na stronie internetowej www.parp.gov.pl/tarcza.

Pytania do ekspertów można przesłać poprzez formularz dostępny na stronie internetowej. Udział w wydarzeniach jest bezpłatny. Wcześniejsza rejestracja nie jest wymagana.

{"register":{"columns":[]}}