W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Wspieramy rozwój miast

25.02.2021

Jak sprawić, by miasta oferowały dobre warunki życia i jednocześnie mogły rozwijać się w sposób zrównoważony? Oszczędne gospodarowanie zasobami i gospodarka o obiegu zamkniętym staja się koniecznością. O przygotowaniach do aktualizacji Krajowej Polityki Miejskiej i sposobach wparcia miast wiceminister Małgorzata Jarosińska-Jedynak rozmawiała z samorządowcami podczas Zgromadzenia Ogólnego Związku Miast Polskich.

wiceminister Małgorzata Jarosińska-Jedynak uczestniczy w spotkaniu zdalnie

Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej prowadzi prace nad aktualizacją obecnie obowiązującej Krajowej Polityki Miejskiej. Najważniejsze powody to potrzeba zwiększenia skuteczności działań i duża dynamika procesu zmian społeczno-gospodarczych, jakie zachodzą w miastach. To w miastach w głównej mierze koncentruje się kapitał ludzki i finansowy. W miastach również kreuje się najwięcej innowacji. Tu wreszcie w pierwszej kolejności dokonują się zmiany, które następnie rozprzestrzeniają się na pozostałe terytoria

– mówiła Małgorzata Jarosińska-Jedynak.

Wśród wyzwań dla miast jest zwiększenie dostępności mieszkań oraz kreowanie i upowszechnianie dobrych rozwiązań z obszaru smart cities. Wnioski do polityki miejskiej wypływają także z inicjatyw jakie resort funduszy i polityki regionalnej podejmuje wspierając miasta. Pakiet dla miast średnich, doświadczenia z konkursu Modelowej Rewitalizacji Miast czy współpracę samorządów poprzez Partnerską Inicjatywę Miast czy Zintegrowane Inwestycje Terytorialne na co dzień pomagają znajdować efektywne rozwiązania dla mieszkańców.

Zasada dostępności dla wszystkich mieszkańców jest wspierana przez program "Dostępność Plus". Koncentruje się on na dostosowaniu przestrzeni publicznej, architektury, transportu i produktów do wymagań wszystkich obywateli – seniorów, osób z niepełnosprawnościami, ale też np. kobiet w ciąży i rodziców z małymi dziećmi, a problemy te ogniskują się właśnie głównie w miastach

– podkreśliła Jarosińska-Jedynak.

Polska została wyróżniona przez UN Habitat – agendę ONZ, prawem do organizacji 11 sesji Światowego Forum Miejskiego, które odbędzie się w Katowicach w roku 2022. To ważne w światowym kalendarzu imprez wydarzenie wpisuje się mocno w politykę miejską w Polsce.

{"register":{"columns":[]}}