W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Współpraca MIiR i województwa łódzkiego w sprawie PPP

17.09.2019

Wsparcie projektów łączących partnerstwo publiczno-prywatne z dofinansowaniem z funduszy UE to cel listu intencyjnego, który został podpisany przez wiceministra Waldemara Budę, pełnomocnika rządu ds. PPP, oraz Grzegorza Schreibera, marszałka województwa łódzkiego.

Od lewej wiceminister Waldemar Buda i marszałek województwa łódzkiego Grzegorz Schreiber podpisujący listy intencyjny.

Łódzkie to pierwszy samorząd w kraju, który podpisał takie porozumienie. Deklaracja dotyczy między innymi organizacji warsztatów i szkoleń o tematyce partnerstwa publiczno-prywatnego ze szczególnym uwzględnieniem projektów hybrydowych, czyli finansowanych zarówno z funduszy europejskich, jak i przez partnera prywatnego. Na mocy listu ministerstwo zobowiązuje się także do wsparcia doradczego potencjalnych beneficjentów regionalnego programu operacyjnego.

– Projekty hybrydowe dają możliwość rozwoju samorządom, które nie mają wystarczających środków na realizację potrzeb mieszkańców. W tej formule PPP mogą być budowane np. oczyszczalnie ścieków, budynki komunalne czy budynki użyteczności publicznej – mówił wiceminister Waldemar Buda.

List intencyjny został podpisany 16 września podczas odbywającego się w Łodzi Europejskiego Forum Gospodarczego.

Czym jest PPP

To wspólna inicjatywa partnerów z sektora publicznego i prywatnego, którzy dzielą się zyskiem, ryzykiem i odpowiedzialnością. Cel inwestycji powinien być publiczny. Partnerstwo publiczno-prywatne może być  stosowane w wielu dziedzinach: w służbie zdrowia (na przykład szpitale, przychodnie), oświacie (przedszkola, szkoły), kulturze (muzea) czy transporcie (infrastruktura drogowa, transport publiczny).

PPP w liczbach

Według Komisji Europejskiej od 1990 do 2016 roku w Unii Europejskiej zrealizowano 1749 projektów w formule partnerstwa publiczno-prywatnego o wartości 336 miliardów euro, czyli mniej więcej 1,5 biliona złotych. W tym zestawieniu dominują inwestycje w transport, zdrowie i edukację. W 2008 roku w Polsce weszła w życie ustawa o PPP. Na mocy tego prawa jest realizowanych 135 inwestycji  o łącznej wartości około 6 miliardów złotych. Jednym z przykładów takiej realizacji, który zostanie omówiony podczas szkolenia, jest termomodernizacja budynków w Zgierzu.

Zdjęcia (1)

{"register":{"columns":[]}}