W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

WUF 11: wspólne posiedzenie Związku Miast Polskich i Unii Metropolii Polskich poświęcone Krajowej Polityce Miejskiej 2030

28.06.2022

- Dzisiejsze spotkanie to doskonała okazja do podziękowania tym wszystkim, którzy zaangażowali się w prace nad stworzeniem Krajowej Polityki Miejskiej 2030 – powiedziała uczestnicząca w spotkaniu, zorganizowanym w ramach WUF 11 w Katowicach, wiceminister Małgorzata Jarosińska-Jedynak.

wiceminister Małgorzata Jarosińska-Jedynak mówi do mikrofonu

Krajowa Polityka Miejska 2030 nie mogłaby powstać bez współpracy z samorządami i organizacjami samorządowymi, takimi jak Związek Miast Polskich czy Unia Metropolii Polskich. Swój wkład przy tworzeniu tego dokumentu mają też środowisko naukowe i badaczy rozwoju miast, aktywiści i liderzy lokalnych społeczności miejskich, a także organizacje społeczne takie jak Kongres Ruchów Miejskich

– podkreśliła wiceminister funduszy i rozwoju regionalnego Małgorzata Jarosińska-Jedynak, która jest pełnomocnikiem rządu ds. WUF11.

Przyjęcie Krajowej Polityki Miejskiej 2030 przez rząd to nasz wspólny sukces. Teraz przed nami realizacja zawartych w niej postanowień. Jestem przekonana, że sprostamy temu wyzwaniu

- dodała wiceszefowa MFiPR.

Geneza i cele Krajowej Polityki Miejskiej 2030

14 czerwca 2022 r. Rada Ministrów przyjęła Krajową Politykę Miejską 2030. Stanowiło to zwieńczenie wielomiesięcznego procesu przygotowań, konsultacji i uzgodnień nowej krajowej polityki miejskiej, także z innymi resortami, który został zainicjowany jesienią 2020 r. przez Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej.
Głównym celem Krajowej Polityki Miejskiej 2030 jest tworzenie takich warunków dla miast i ich obszarów funkcjonalnych, aby mogły się rozwijać w sposób zrównoważony, oferując mieszkańcom wysoką jakość życia.

  • Krajowa Polityka Miejska skierowana jest do miast i obszarów funkcjonalnych. W ten sposób bardzo wyraźnie podkreślamy, że miasta to nie tylko jednostki administracyjne, ale przede wszystkim zespoły terytoriów powiązanych ze sobą.
  • Rozwój miast, jakiego oczekujemy, musi być zrównoważonym. Jego istota polega na powiązaniu i zharmonizowaniu działań służących realizacji fundamentalnych potrzeb człowieka w dziedzinie społecznej, gospodarczej i środowiskowej.
  • Duży nacisk kładziemy też na dbałość o wysoką jakość życia mieszkańców czy szerzej społeczności lokalnych. Za tym pojęciem kryje się potrzeba formułowania przyjaznych warunków rozwojowych dla samorządów lokalnych i społeczności lokalnych.

W Krajowej Polityce Miejskiej wskazano sześć celów szczegółowych, które mają przyczyniać się do realizacji celu nadrzędnego polityki miejskiej. Koncentrują się one na:

  • budowaniu miast kompaktowych, które wykorzystują swoje zasoby przestrzenne, gospodarcze i społeczne;
  • poprawie jakości środowiska i podnoszeniu rezyliencji miejskiej w odpowiedzi na zmiany klimatyczne;
  • dostrzeganiu pozytywnych zmian wynikających z transformacji cyfrowej i podnoszenia kompetencji w tym zakresie;
  • kreowaniu warunków do tworzenia miejsc pracy, wykorzystując przy tym lokalne potencjały i zdolności inwestycyjne;
  • tworzeniu miast sprawnych we współdziałaniu nie tylko w rozumieniu współpracy międzyinstytucjonalnej, ale także w partnerstwie z mieszkańcami, przedsiębiorcami czy aktywistami społecznymi;
  • oferowaniu mieszkańcom miast dostępnych dla każdego, otwartych i nie wykluczających.

Filary wdrożenia Krajowej Polityki Miejskiej 2030

Istota planu implementacji Krajowej Polityki Miejskiej 2030 w Polsce opiera się na dwóch filarach:

  • współpracy i wewnętrznej komunikacji w ramach struktur administracji rządowej – dotyczy to przede wszystkim przełamywania silosowości.
  • współpracy zewnętrznej – poprzez tworzenie partnerskich relacji z samorządami, światem nauki oraz organizacjami społecznymi i gospodarczymi.

Już wkrótce w szerszym gronie będziemy dyskutować na temat wdrażania Krajowej Polityki Miejskiej 2030. Sukces planowanych rozmów i działań będzie w największej mierze zależał od współpracy i dalszego zaangażowania resortów i samorządów

– powiedziała wiceminister Małgorzata Jarosińska-Jedynak.

{"register":{"columns":[]}}