W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Wybraliśmy cztery najciekawsze wyzwania klimatyczne polskich miast

15.11.2021

Gniezno, Rzeszów, Rybnik i Wrocław to miasta, które zgłosiły do Klimatonu dla Miast najciekawsze wyzwania klimatyczne. Nad ich rozwiązaniem pracować będą programiści z całej Polski, którzy do 24 listopada wyślą zgłoszenie do udziału w wydarzeniu. Na zespoły, które podczas 48-godzinnego maratonu programowania stworzą najlepsze projekty, czekają łącznie cztery nagrody w wysokości 30 000 zł każda. Klimaton dla Miast, organizowany przez Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej oraz Polski Fundusz Rozwoju odbędzie się w dniach 3-5 grudnia.

Na grafice cztery zdjęcia ze zwycięskich miast: Rybnika, Wrocławia, Rzeszowa i Gniezna. Na górze logo Klimatonu dla Miast, Polskiego Funduszu Rozwoju i Ministerstwa Funduszy i Polityki Regonalnej. Na dole logo Funduszy Europejskich, Rzeczpospolitej Polskiej i Unii Europejskiej,

Zagadnienia jakości środowiska miejskiego koncentrują się w celu „Miasto zielone” projektu Krajowej Polityki Miejskiej. Zależy nam, aby miasta aktywnie uczestniczyły w walce z globalnym ociepleniem, odbudowie zagrożonych ekosystemów i promowały wykorzystanie odnawialnych źródeł energii

– mówi Waldemar Buda sekretarz stanu w MFiPR.

Samorządy i społeczności lokalne to główni interesariusze i beneficjenci transformacji energetycznej, bez których sprawne przeprowadzenie tego procesu w Polsce oraz rozwój OZE nie powiodą się. Rolą miast jest i będzie m.in. promowanie rozwiązań dla ochrony klimatu wśród mieszkańców, czy wdrażanie ekologicznych rozwiązań - od monitorowania poziomu wody i miejsc generujących zanieczyszczenia po termomodernizację budynków, niskoemisyjny transport czy zagospodarowanie odpadów. Dlatego MFiPR i PFR chcą wspólnie wspierać samorządy i ich mieszkańców w zielonej transformacji. Do Klimatonu dla Miast zgłosiło się blisko 30 miast, spośród których komisja konkursowa wyłoniła cztery najciekawsze wyzwania:

  • Retencja wód opadowych

Gniezno: Monitoring wody i odprowadzanych ścieków

  • Czyste powietrze

Rzeszów: Mapowanie zagrożeń klimatycznych

  • Efektywność energetyczna

Rybnik: Analiza mobilności w transporcie publicznym

  • Mobilność zeroemisyjna

Wrocław: Bezpiecznie do szkoły – zwiększenie aktywnej mobilności uczniów

Miasta te zostają jednocześnie partnerami Klimatonu, a ich przedstawiciele zaangażują się we współpracę z zespołami programistów zarówno podczas trwania wydarzenia, jak i przy potencjalnych pracach wdrożeniowych zwycięskich rozwiązań.  

Spośród zgłoszeń wysoko ocenione zostały też aplikacje miast, takich jak: Przemyśl, Świdnik, Skawina, Włocławek, Głogów, Nowy Targ i Łódź. Miasta te, łącznie z laureatami, wzięły udział w specjalnych warsztatach, podczas których dowiedziały się, jak przygotowywać dane, aby usprawnić współpracę z dostawcami rozwiązań technologicznych.

Razem dla klimatu

Organizatorzy zapraszają do udziału w Klimatonie dla Miast 3-5 osobowe zespoły programistów, którzy swoją wiedzą i doświadczeniem chcą wesprzeć miasta i lokalne społeczności w poprawie jakości ich życia. Udział w wydarzeniu to szansa na przetestowanie swojego pomysłu w wybranym mieście oraz poznanie innych programistów i ekspertów. Uczestnicy przez cały czas pracować będą na prawdziwych danych dostarczonych przez miasta i przy wsparciu ich przedstawicieli.

W zgłaszanym zespole powinno być co najmniej dwóch programistów (back-end, front-end), specjalista GIS lub analityk danych, projektant UX oraz osoba z doświadczeniem biznesowym. Pomocna w utworzeniu zespołu może być platforma Discord, gdzie znajduje się wątek dedykowany łączeniu się specjalistów w drużyny. Zgłoszenia można wysyłać do 24 listopada.

Ze względu na wzrost zakażeń koronawirusem, Klimaton dla Miast przeprowadzony zostanie w formule hybrydowej. W tym celu przygotowaliśmy specjalną platformę, która umożliwi sprawne komunikowanie się z pozostającymi w domach zespołami programistów, a gośćmi specjalnymi, przedstawicielami miast i ekspertami zgromadzonymi w studiu online w Warszawie. Dla uczestników przygotowaliśmy pakiety startowe, które pozwolą na komfortową pracę

– mówi Paweł Grzegorczyk, p.o. Dyrektora Departamentu Rozwoju Innowacji w PFR.

Spośród nadesłanych aplikacji wybranych zostanie 35 zespołów z całej Polski, które w dniach 3-5 grudnia wezmą udział w maratonie programowania i zawalczą o nagrody o łącznej wartości 120 tys. zł. 

Zgłoszenia i szczegóły na stronie www.klimatondlamiast.pl

{"register":{"columns":[]}}