W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Wystartował rządowo-samorządowy zespół dla Krajowego Planu Odbudowy

05.05.2021

5 maja rozpoczął pracę zespół roboczy powołany w ramach Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego (KWRiST). Zadaniem zespołu będzie przygotowanie wdrażania Krajowego Planu Odbudowy (KPO). W spotkaniu uczestniczył wiceminister funduszy i polityki regionalnej Waldemar Buda.

wiceminister Waldemar Buda przed komputerem uczestniczy w spotkaniu online

Polska przesłała Krajowy Plan Odbudowy do Komisji Europejskiej 3 maja przez system CIRCABC. Dotychczas KE otrzymała 14 krajowych planów odbudowy: z Belgii, Danii, Niemiec, Grecji, Hiszpanii, Francji, Włoch, Łotwy, Luksemburga, Austrii, Polski, Portugalii, Słowenii i Słowacji.

Roboczy zespół KWRiST rozpoczął dyskusję dotyczącą uruchomienia reform i inwestycji zaplanowanych w KPO i systemu wdrażania. Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej (MFiPR) chce razem z samorządami wypracowywać rozwiązania, które pozwolą sprawnie realizować KPO.

Krajowy Plan Odbudowy jest podstawą do wypłaty pieniędzy z unijnego Funduszu Odbudowy. Z tej puli Polska będzie miała do dyspozycji 23,9 mld euro w formie grantów oraz 34,2 mld euro w formie pożyczek. Z ogólnej puli środków, 20 proc. pieniędzy musi trafić na cyfryzację, a 37 proc. na inwestycje związane ze środowiskiem oraz ochroną zdrowia.

Po konsultacjach, które trwały od 26 lutego do 2 kwietnia KPO wprowadzono między innymi zmiany dotyczące systemu wdrażania. Rozszerzono skład Komitetu KPO o przedstawicieli samorządów terytorialnych, partnerów społecznych i gospodarczych oraz organizacji pozarządowych, związków zawodowych, branżowych. Opisano też rolę samorządu terytorialnego w systemie realizacji KPO.

{"register":{"columns":[]}}