W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Wyzwania i zadania biogospodarki

07.10.2019

To temat odbywającego się w Łodzi Międzynarodowego Kongresu Biogospodarki EBCL 2019. W sesji plenarnej rozpoczynającej wydarzenie wziął udział wiceminister Waldemar Buda.

Na zdjęciu stoi sześć osób, drugi z lewej wiceminister Waldemar Buda, w tle baner z napisem Międzynarodowy Kongres Biogospodarki

W obecnej perspektywie finansowej Unia Europejska wspiera gospodarkę efektywnie korzystającą z zasobów i przyjazną środowisku, dlatego chcemy inwestować w czystą energię, adaptację do zmian klimatycznych oraz technologie przyjazne środowisku – mówił wiceminister Waldemar Buda.

Osiąganiu tych celów mają służyć między innymi środki z Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko, które rozdysponowuje Ministerstwo Inwestycji i Rozwoju. Już dziś wiemy, że w kolejnej perspektywie finansowej na lata 2021-2027 priorytetem będą ochrona środowiska , inteligentna infrastruktura energetyczna i zmniejszenie emisyjności gospodarki – wyliczał wiceminister.

Do tej pory dzięki POIiŚ zostały podpisane 682 umowy o dofinansowanie wynoszące ponad 9,5 miliarda złotych. Pozwala to na realizację projektów zmniejszających emisyjność gospodarki i poprawę bezpieczeństwa energetycznego. Z kolei na ochronę środowiska i adaptację do zmian klimatu podpisano 785 umów o łącznej wartości wkładu UE w wysokości 14,2 miliarda złotych.

W tym roku Kongres Biogospodarki odbywa się po raz siódmy. Eksperci uczestniczący w panelach dyskusyjnych rozmawiają między innymi o rolnictwie zrównoważonym, komercjalizacji w sektorze biogospodarki, gospodarowaniu odpadami czy bioinnowacjach dla małych i średnich przedsiębiorstw.

{"register":{"columns":[]}}