W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Wzrost PKB Polski w II kwartale 2019 r. według szybkiego szacunku GUS. Komentarz ministra Kwiecińskiego

14.08.2019

Według Głównego Urzędu Statystycznego w II kwartale 2019 roku polska gospodarka urosła o 4,4% w relacji do drugiego kwartału 2018 roku i o 0,8% w relacji do pierwszego kwartału 2019 roku, co oznacza ponad 3-krotnie szybsze tempo niż dla 28 krajów UE

Grafika z napisem "4,4% szybki szacunek wzrostu PKB w II kwartale wg GUS"

Wzrost PKB w II kwartale jest bardzo zbliżony do oczekiwań analityków. Nasza gospodarka jest wciąż odporna na spowolnienie w UE. Z dostępnych na tę chwile danych wynika, że szybciej od nas rozwijają się tylko Węgry i Rumunia. Za tym, żeby dzisiejsze dane GUS odczytać pozytywnie przemawia też to, że osiągnęliśmy 4,4% rok do roku i 0,8% kwartał do kwartału mimo niekorzystnych czynników pogodowych (czerwiec br. był wyjątkowo gorący) i kalendarzowych (drugi kwartał 2019 roku miał dwa dni robocze mniej niż pierwszy).

Strukturę wzrostu gospodarczego poznamy dopiero w sierpniu, ale nie mam wątpliwości, że motorem wzrostu pozostała konsumpcja. Sprzyjają temu trzy czynniki: niskie bezrobocie, szybki wzrost wynagrodzeń oraz programy społeczne rządu. Wzrost inwestycji też prawdopodobnie pozostał na dobrym poziomie około 8% i miał dodatni wkład we wzrost PKB. Pozytywnie na rozwój naszej gospodarki wpływa też to, że mamy własną walutę i to, jak kształtuje się jej kurs. Dotyczy to zarówno salda obrotów bieżących jak i tworzenia PKB.

Niepokoją docierające do nas od dłuższego czasu sygnały o „fazie gospodarczej słabości” Niemiec, jak to określił minister gospodarki tego kraju. Chodzi na przykład o słabe dane o produkcji przemysłowej i kiepskie nastroje konsumentów. Znalazły one niestety potwierdzenie w danych o wzroście PKB w drugim kwartale w Niemczech, który zmniejszył się o 0,1% w stosunku do poprzedniego kwartału. Nie mamy co prawda jeszcze do czynienia z recesją u naszych zachodnich sąsiadów, ale jej ryzyko jest realne. Słabnąca gospodarka Niemiec jest jednym z czynników ryzyka dla naszej gospodarki. Niezmiennie pozostaje nim także twardy Brexit i, jak dla całego świata, napięcia handlowe na linii USA – Chiny.

Jeśli szybki szacunek GUS się potwierdzi, wzrost PKB w całym 2019 roku będzie oscylować w okolicach 4,5%