W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Z funduszami UE zabytkowe obiekty sakralne dostępne dla osób o szczególnych potrzebach

29.05.2020

Po zakończonej rewitalizacji Parafia Wszystkich Świętych w Warszawie otwiera podwoje swojego dolnego kościoła. Prace budowalne i konserwatorskie, prowadzone przy wsparciu funduszy unijnych, sprawiły, że po raz pierwszy w swej historii dolny kościół będzie dostępny dla osób z niepełnosprawnościami ruchowymi. Dofinansowanie z programu Infrastruktura i Środowisko (POIiŚ) to prawie 16 milionów złotych.

infografika przedstawia komunikat o projekcie i zdjęcie wnętrza kościoła

Dzięki środkom unijnym coraz więcej miejsc na historycznej i kulturowej mapie Polski jest dostępnych dla wszystkich. Dbamy o to, aby projekty architektoniczne były realizowane zgodnie z potrzebami osób z niepełnosprawnościami  – podkreśla minister funduszy i polityki regionalnej Małgorzata Jarosińska-Jedynak.

Zabytkowy kościół pod wezwaniem Wszystkich Świętych jest jedną z większych świątyń w Warszawie. Od ponad 100 lat należy do grupy największych kościołów w Polsce i stanowi ważną część dziedzictwa narodowego.

To dzięki funduszom europejskim możliwa jest rewitalizacja zabytkowego Kościoła pw. Wszystkich Świętych w Warszawie, która przyczyni się do zachowania polskiego, chrześcijańskiego dziedzictwa kulturowego. Ten projekt, to wyraz solidarności pozostałych obywateli Unii Europejskiej z Polakami. Prawie 80% kosztów inwestycji (15,9 mln zł z 20 mln zł) to bezzwrotna pomoc z budżetu Unii. Ta inwestycja będzie służyć wiernym, ale także gościom zwiedzającym Warszawę. Unijna pomoc, szczególnie w czasach obecnej pandemii koronawirusa, nie ustaje i nadal będzie skutecznie przyczyniać się do rozwoju polskich miast i wsi – dodaje Marek Prawda, Dyrektora Przedstawicielstwa Komisji Europejskiej w Polsce.

Dzięki projektowi dolny kościół stanie się miejscem otwartym na kulturę. W przestrzeniach kościoła będzie można skorzystać z trzech ścieżek edukacyjnych oraz wielofunkcyjnej sali, która ma być strefą aktywności społecznej oraz przestrzenią do organizacji wydarzeń, spotkań, imprez i zajęć. Będzie także służyć tworzeniu i podtrzymywaniu dobrych relacji polsko-żydowskich.

Końca dobiegają również prace w górnym kościele. Inwestycja POIiŚ przywróci właściwą rangę tej XIX-wiecznej świątyni. W górnym kościele będzie można podziwiać zbiory cennych dzieł sztuki albo wysłuchać koncertów muzyki organowej, chóralnej i kameralnej.

Inwestycja wzmocni potencjał kulturalny i turystyczny świątyni.

Całkowity koszt rewitalizacji świątyni wynosi prawie 20 milionów złotych.

{"register":{"columns":[]}}