W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Minister Kwieciński w Berlinie

11.09.2019

Wizytę zdominowały dwa tematy - fundusze unijne i rozmowy z biznesem.

Minister Kwieciński podczas rozmowy z przedstawicielami zrzeszenia niemieckich małych i średnich firm.

Wizyta ministra inwestycji i rozwoju Jerzego Kwiecińskiego składała się z trzech punktów:

Jeśli porównać nasze stosunki gospodarcze z Niemcami do relacji w pracy, to zachodni sąsiedzi są naszym najbliższym współpracownikiem, kolegą siedzącym przy biurku obok. Warto dbać o te relacje, bo to inwestycja w przyszłość - powiedział Jerzy Kwieciński, minister inwestycji i rozwoju.

Niemcy to nasz największy partner handlowy. Obroty handlowe pomiędzy naszymi krajami w 2018 roku wyniosły prawie 115 miliardów euro, co oznacza prawie 10-procentowy wzrost w stosunku do 2017 roku. W I połowie 2019 roku 27% polskiego eksportu trafiło do Niemiec, a 22%  importu pochodziło z tego kraju. Firmy zza Odry to drugi - po holenderskich - największy inwestor zagraniczny w Polsce. Inwestycje niemieckich przedsiębiorstw to często duże i innowacyjne przedsięwzięcia (na przykład inwestycje Mercedes-Benz w Jaworze). 

Podczas tej wizyty wielokrotnie słyszałem ciepłe słowa pod adresem naszej polityki rozwoju. Niemieccy przedsiębiorcy nie mogli wyjść z podziwu dla tempa wzrostu naszej gospodarki, zwłaszcza w sytuacji, gdy niemiecka ociera się o recesję. Niemcy widzą też, że zaczynamy konkurować innymi wartościami niż niskie koszty pracy. Cieszę się, że zagranicą zauważają, że nasz model rozwoju po prostu działa - ocenił Kwieciński

Dyskusja o raporcie Polskiego Instytutu Ekonomicznego toczyła się wokół przyszłości polityki spójności. Ze strony niemieckiej wzięła w niej udział Claudia Dörr-Vöß, sekretarz stanu w Federalnym Ministerstwie Gospodarki i Energii.

Nieprzypadkowo dyskutowaliśmy o raporcie w Niemczech. Jesteśmy w trakcie negocjacji nowego rozdania unijnych funduszy. Niemcy to jeden z najważniejszych graczy w tych negocjacjach. Wiele wskazuje na to, że rozstrzygnięcia mogą zapaść dopiero podczas prezydencji niemieckiej w Radzie UE, czyli w drugiej połowie 2020 roku - ocenił minister Kwieciński