W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

„Zielone finanse w Polsce 2021” – premiera raportu

14.09.2021

Temat zielonych finansów to nie tylko modny trend, ale często warunek, który decyduje o konkurencyjności danego państwa, branży czy instytucji gospodarczej. Prezentowany dziś raport „Zielone finanse w Polsce 2021” , który powstał we współpracy z Ministerstwem Funduszy i Polityki Regionalnej, to zbiór niezwykle cennych spojrzeń z różnych perspektyw i instytucji – powiedziała wiceminister funduszy i polityki regionalnej Małgorzata Jarosińska-Jedynak na Europejskim Kongresie Finansowym, 14 września w Sopocie.

Portret minister Jarosińskiej-Jedynak, w różowym żakiecie. Pani Minister siedzi przy biurku i podpisuje dokumenty

Raport w kompleksowy sposób przedstawia wyzwania zielonego finansowania w Polsce, wskazuje  instytucje, które odgrywają kluczową rolę w tym procesie i nakreśla perspektywiczne kierunki rozwoju w tym zakresie.

Pokazuje również na potrzebę większego zaangażowania się w temat zielonych finansów oraz przekierowanie sposobu myślenia o funduszach na inne tory.

Transformacja w kierunku zielonej gospodarki to nie tylko wyzwanie, ale również szansa

– podkreśliła wiceminister Jarosińska-Jedynak.

W raporcie czytamy, że według szacunków w tym dziesięcioleciu Europa będzie potrzebować dodatkowych inwestycji w wysokości 350 mld euro rocznie, aby osiągnąć cel redukcji emisji do 2030 r. w samych systemach energetycznych, a dodatkowo będzie potrzebować 130 mld euro na osiągnięcie innych celów środowiskowych.

Te cele wymagają wprowadzenia systemowych rozwiązań, takich jak ściśle ukierunkowane polityki obejmujące społeczną i ekonomiczną odpowiedzialność czy systematyczny rozwój technologii. Potrzeba jest także wypracowania nowych modeli biznesowych oraz zmian w zachowaniu samych konsumentów.

Europejski Kongres Finansowy, który gromadzi tylu ekspertów, to doskonałe miejsce do wymiany opinii i konstruktywnej dyskusji

– podsumowała wiceminister Jarosińska-Jedynak.

Raport „Zielone finanse w Polsce 2021” powstał we współpracy Instytutu Odpowiedzialnych Finansów i Un Global Compact Network Poland z Ministerstwem Funduszy i Polityki Regionalnej, Ministerstwem Rozwoju i Technologii oraz Ministerstwem Finansów.

Materiały

Raport Zielone Finanse w Polsce 2021
ZIELONE​_FIANANSE-2021-www.pdf 6.36MB