W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Zmiany w budżetach programów Interreg 2021-2027 z udziałem Polski po zaprzestaniu współpracy z Rosją i Białorusią

13.06.2022

Militarna agresja Rosji przeciwko Ukrainie ma poważne konsekwencje dla programów Interreg na lata 2021-2027. Komisja Europejska (KE) na początku marca br. zawiesiła współpracę z Rosją i Białorusią w ramach programów.

Moneta 1 euro na tle arkusza z cyframi

Zgodnie z propozycją MFiPR przyjętą na szczeblu rządowym:

  • rezygnujemy ze współpracy z Rosją i Białorusią w programach Interreg 2021-2027;
  • skupiamy się na możliwie szybkim uruchomieniu programu dwustronnej współpracy transgranicznej Polska-Ukraina 2021-2027 z wkładem Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego (EFRR) w takiej samej wysokości, co pierwotnie planowany dla programu Polska-Białoruś-Ukraina 2021-2027;
  • wkład EFRR w wysokości 43,24 mln euro do programu z Rosją przekierujemy na inne programy Interreg:
    • Litwa-Polska - 30 mln euro,
    • Południowy Bałtyk - 10 mln euro,
    • Polska-Słowacja - 3,24 mln euro.

Zmiany w zakresie budżetów Litwa-Polska i Południowy Bałtyk konsultowaliśmy z przedstawicielami województw przygranicznych planowanego uprzednio programu z Obwodem Kaliningradzkim w Rosji: pomorskiego, warmińsko-mazurskiego oraz podlaskiego.

Jednocześnie alokacja na 2022 r. dla programu Polska-Ukraina zwiększy się o prawie 70 proc. pierwotnie planowanej kwoty na ten rok, co stanowi dodatkowe blisko 10 mln euro. Zmiana jest konsekwencją decyzji Komisji Europejskiej o przesunięciu środków finansowania zewnętrznej współpracy UE z Rosją i Białorusią: tzw. Instrumentu Sąsiedztwa, Rozwoju i Współpracy Międzynarodowej z 2022 r. do programów Interreg z Ukrainą i Republiką Mołdawii.

Rosyjska inwazja na Ukrainę spowodowała, że polski rząd zdecydował o rezygnacji ze współpracy transgranicznej z Rosją i Białorusią w programach Interreg 2021-2027. Fundusze na projekty z Rosją trafią do innych programów Interreg. Polscy beneficjenci, którzy dotychczas współpracowali z Obwodem Kaliningradzkim, będą mogli teraz realizować projekty z partnerami z Litwy i południowej części Bałtyku. Z satysfakcją przyjęliśmy decyzję KE o przyznaniu dodatkowo prawie 10 mln euro na współpracę transgraniczną Polski z Ukrainą na rok 2022 . Zabiegaliśmy o te środki i oczekiwaliśmy takiej decyzji. Liczymy na podobne rozstrzygnięcia Komisji dla kolejnych lat budżetowych

- mówi Marcin Horała, sekretarz stanu w Misniterstwie Funduszy i Polityki Regionalnej.

{"register":{"columns":[]}}