W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Biuro Rolnictwa Ekologicznego i Produktów Regionalnych

Do zadań biura należy wykonywanie zadań wynikających z przepisów o rolnictwie ekologicznym oraz przepisów o rejestracji i ochronie nazw i oznaczeń produktów rolnych i środków spożywczych oraz o produktach tradycyjnych, a w szczególności:

  1. Prowadzenie audytów i inspekcji jednostek certyfikujących w rolnictwie ekologicznym.
  2. Przeprowadzanie analiz danych i informacji dostarczanych przez jednostki certyfikujące.
  3. Opracowywanie programów i wytycznych do kontroli sprawdzających u producentów w rolnictwie ekologicznym, przeprowadzanych przez wojewódzkie inspektoraty JHARS.
  4. Koordynowanie działań w zakresie kontroli sprawdzających i kontroli doraźnych, przeprowadzanych przez wojewódzkie inspektoraty JHARS.
  5. Gromadzenie i przetwarzanie informacji dotyczących jednostek certyfikujących działających w obszarze rolnictwa ekologicznego.
  6. Gromadzenie, przechowywanie i przetwarzanie informacji o producentach w rolnictwie ekologicznym.
  7. Udostępnianie danych i informacji na temat produkcji ekologicznej i producentów ekologicznych.
  8. Przekazywanie do Głównego Urzędu Statystycznego informacji o producentach oraz rodzajach produkcji w rolnictwie ekologicznym.
  9. Rozpatrywanie wniosków o pozwolenie na zastosowanie przewidzianych prawem odstępstw od zasad produkcji ekologicznej.
  10. Przygotowywanie egzaminów na inspektorów rolnictwa ekologicznego oraz prowadzenie rejestru tych inspektorów.
  11. Prowadzenie audytów i inspekcji jednostek certyfikujących w zakresie przeprowadzania kontroli, wydawania i cofania certyfikatów zgodności dla produktów posiadających chronioną nazwę pochodzenia, chronione oznaczenie geograficzne lub będących gwarantowanymi tradycyjnymi specjalnościami dokonywana w ramach sprawowanego nadzoru nad tymi jednostkami.
  12. Opracowywanie programów kontroli i wytycznych do kontroli artykułów rolno-spożywczych posiadających zarejestrowane, na podstawie odrębnych przepisów, chronione nazwy pochodzenia, chronione oznaczenia geograficzne lub będących gwarantowanymi tradycyjnymi specjalnościami przeprowadzanych przez wojewódzkie inspektoraty JHARS.
  13. Koordynowanie kontroli zgodności procesu produkcji produktów rolnych i środków spożywczych posiadających chronioną nazwę pochodzenia, chronione oznaczenie geograficzne lub będących gwarantowanymi tradycyjnymi specjalnościami ze specyfikacją, przeprowadzanych przez wojewódzkie inspektoraty JHARS.
  14. Współpraca z Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi, biurami Głównego Inspektoratu, wojewódzkimi inspektoratami JHARS, agencjami płatniczymi oraz jednostkami i instytucjami w zakresie wynikającym z zadań Biura.
  15. Opracowywanie projektów decyzji oraz postanowień Głównego Inspektora w przypadku wniesienia przez stronę odwołania od decyzji w zakresie działalności Biura.
  16. Zgłaszanie do Biura Kontroli Jakości Handlowej propozycji tematów kontroli do rocznego ramowego planu kontroli Inspekcji oraz przekazywanie planów kwartalnych w zakresie kompetencji Biura.
  17. Rozpatrywanie wniosków kierowanych do Inspekcji w zakresie kompetencji Biura.
  18. Opiniowanie projektów aktów prawnych w zakresie kompetencji Biura.
  19. Planowanie i przygotowanie pod względem merytorycznym szkoleń organizowanych przez Główny Inspektorat w zakresie kompetencji Biura.
{"register":{"columns":[]}}