W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Deklaracja zawartości ekstraktu w oznakowaniu koncentratu pomidorowego

04.10.2021

Informacją charakteryzującą koncentrat pomidorowy i determinującą wybór konsumenta jest informacja o zawartości ekstraktu.

Na drewnianym stole leżą pomidory.

Deklarując zawartość ekstraktu na opakowaniu, producent powinien wskazać konkretną wartość tego parametru. Oznakowanie jest jedyną informacją dostępną dla konsumenta, więc powinno precyzyjnie informować o jakości handlowej produktu.
Wskazywanie w oznakowaniu niedokładnej informacji o produkcie (w szczególności podawanie dwóch rozbieżnych deklaracji, tj. w nazwie produktu „koncentrat pomidorowy 30%” oraz dodatkowej informacji o zawartości ekstraktu wraz z tolerancją), wprowadza w błąd odnośnie jego charakterystyki i uniemożliwia konsumentom dokonania świadomego wyboru.
W przypadku dobrowolnego deklarowania zgodności produktu z Polską Normą PN-A-77601:1975 „Przetwory warzywne - Koncentrat pomidorowy” należy stosować jej postanowienia w całości, a nie wybiórczo. Norma ta nie przewiduje obowiązku wskazywania tolerancji przy określaniu zawartości ekstraktu w oznakowaniu produktu.

{"register":{"columns":[]}}