W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Jest oficjalna decyzja Rady Unii Europejskiej o zawarciu umowy ze Zjednoczonym Królestwem Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej

29.04.2021

Rada - 29 kwietnia 2021 roku - przyjęła decyzję w sprawie zawarcia ze Zjednoczonym Królestwem (ZK) umowy o handlu i współpracy oraz umowy o bezpieczeństwie informacji. Jest to dla Unii Europejskiej (UE) ostatni krok w procesie ratyfikacji umów. Zanim to mogło nastąpić, 27 kwietnia 2021 roku, Parlament Europejski w drodze głosowania wyraził zgodę na zawarcie przez UE umowy z ZK.

Flaga UE i UK w formie puzzli.

Zjednoczone Królestwo zostanie teraz powiadomione o zakończeniu wewnętrznych procedur UE. Umowy i towarzyszące im teksty zostaną przed końcem miesiąca opublikowane w Dzienniku Urzędowym UE. Obie umowy wejdą w życie 1 maja 2021 r.
Portugalska sekretarz stanu do spraw europejskich - Ana Paula Zacarias - przekazała, że „Otworzyliśmy dziś nowy rozdział w naszych relacjach ze Zjednoczonym Królestwem. Zawarcie umowy o handlu i współpracy zapewni pewność prawa w nowych relacjach UE z ZK, z pożytkiem dla obywateli i firm po obu stronach kanału La Manche. Cenimy ZK jako dobrego sąsiada, wieloletniego sojusznika i ważnego partnera.”
Roboczy tekst przyjętej decyzji Rady został już upubliczniony.