W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Komunikat Komisji Europejskiej o gotowości na zmiany po zakończeniu okresu przejściowego między Unią Europejską a Zjednoczonym Królestwem

23.07.2020

Komunikat Komisji Europejskiej o gotowości na zmiany po zakończeniu okresu przejściowego między Unią Europejską a Zjednoczonym Królestwem.

Flaga Unii Europejskiej. Na fladze przedstawiony jest okrąg złożony z dwunastu złotych gwiazd na błękitnym tle.

W dniu 9 lipca 2020 r. Komisja Europejska opublikowała Komunikat do Parlamentu Europejskiego, Rady, Europejskiego Komitetu Ekonomiczno-Społecznego i Komitetu Regionów dotyczący gotowości na zmiany po zakończeniu okresu przejściowego między Unią Europejską (UE) a Zjednoczonym Królestwem Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej (Zjednoczone Królestwo). Główny celem Komunikatu jest przedstawienie najważniejszych zmian, które nastąpią bez względu na wynik trwających negocjacji przyszłych relacji między UE a Zjednoczonym Królestwem, które - zgodnie z umową o wystąpieniu od 1 lutego 2020 r. - nie jest państwem członkowskim UE oraz nie uczestniczy w procesie decyzyjnym Unii.
1 stycznia 2021 r. zakończy się okres przejściowy umożliwiający Zjednoczonemu Królestwu udział w jednolitym rynku UE oraz unii celnej, przez co nie będzie swobodnego przepływu osób, towarów i usług. Wystąpienie z jednolitego rynku i unii celnej będzie prowadziło do dodatkowych barier dla handlu oraz dla transgranicznej mobilności ludzi. W związku z tym niezbędne będą dostosowania zarówno po stronie UE, jak i po stronie Zjednoczonego Królestwa. Występując z Unii, Zjednoczone Królestwo odstępuje także automatycznie i  z  mocy prawa od wszystkich unijnych umów międzynarodowych.
Komunikat wskazuje obszary, w których administracja publiczna, przedsiębiorstwa i  obywatele Unii muszą podjąć działania, aby jak najlepiej przygotować się na nadchodzące zmiany.
W bazie danych gromadzącej przepisy prawne UE (EUR-lex) znajduje się tekst komunikatu  w języku polskim.